Rusya'da Türkiye'ye bilet satışları 3 kat arttı

Rusya'da Türkiye'de tatil tercihi yaklaşık bir yıllık aradan sonra tekrar zirveye çıkarken turizmciler Rus turist sayısında bu sezon rekor artış bekliyor.Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'nin konuya ilişkin açıklamasında, Rusya’nın en büyük arama motoru olan Yandex üzerinden 2017’nin ocak ayındaki Türkiye turları aramalarının 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 324 arttığı bildirildi.

"Eski seviyeleri aşar"

Türk Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, uçak bileti satışları ve planlanan uçuş sayılarına bakıldığında 2017’nin çok iyi bir yıl olmasını beklediklerini söyledi.

Deribaş, 2015’le karşılaştırıldığınde bilet satışlarının yaklaşık üç kat arttığına işaret etti ve “Rusya’daki turistler, Türkiye’yi çok seviyor ve yeniden ilişkilerin düzelmesiyle birlikte rağbet arttı. En başta gelen sebeplerden birisi de Rus turistlerin Türkiye’de kendilerini rahat hissetmeleri,” dedi.

Onur Air Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya da düzelen ilişkilerin sayesinde turist sayısında eski  seviyelerin de üzerine çıkmasını tahmin ettiklerini söyledi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı da turizmde her iki ülkenin de birbirini özlediğinin altını çizdı ve 2014 yılında 4.5 milyondan fazla Rus turistin Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Rusya’dan tatil amacıyla çıkışlarda Türkiye’nin tekrar birinci ülke konumuna geldiğini ifade etti.