Selimiye dijital ortama taşınıyor

Mimar Sinan'ın 1575 yılında inşa ettiği Türk-İslam mimarisinin zirvesi sayılan Selimiye Camisi'nde modelleme çalışması başladı.


Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim elemanlarının yürüttüğü çalışma iki aya kadar tamamlanacak. Selimiye Camisi’nin dış cephesinde nivo ve mira adı verilen ölçüm aletlerinin yanısıra insansız hava aracı da kullanılacak.

Proje iki aya kadar hazır olacak

 Çalışma sayesinde dijital ortama aktarılan Selimiye Camisi'nin sanal ortamda da gezilebileceğini açıklayan Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren, şunları söyledi:

"Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesindeki Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi (KURAM), bölge müdürlüğümüzün talebi üzerine Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nin gerçek yapı üzerinden çekilmiş fotoğraflarından faydalanarak ileri fotogrametrik yöntemlerle 3 boyutlu (3D) modeli hazırlanmaya başlandı. Selimiye Camisi için bir ilk niteliğinde olan bu çalışma kapsamında, KURAM teknik ekibi camide ölçümler yaptı ve yapının gerçek bir modelini hazırlamak üzere ileri teknikler kullanarak fotoğraf çekti. Uzmanların ölçümleri ve tekniğine uygun olarak çekilen fotoğrafların yanısıra insansız hava aracı (drone) ile havadan ve cephelerden kalibre edilmiş kameralarla caminin ayrıntılı fotoğrafları çekildi. Böylece kalibre edilmiş fotoğraf ve ölçülerden yararlanılarak dünya mirası Selimiye Cami'sinin gerçek görüntülerinden oluşan gerçek ölçeğinde 3D modeli hazırlanacak. Bu fotoğraflar ve ölçüler 3 D modelleme programı vasıtasıyla dijital olarak modellenecek. Caminin gerçek görüntülerinden oluşan ve bir anlamda fotogramektrik rölöve olan bu üç boyutlu gerçek ölçekli model, caminin tanıtılması, korunması ve geleceğe güvenle aktarılması açısından önemli ve bir ilk niteliğinde veri teşkil edecektir."

Güneren, üç boyutlu modellemenin bölge müdürlüğünün internet sayfasında da yayınlanacağını, bu sayede  ziyaretçilerin dijital olarak caminin tüm cephelerine bakabileceğini kaydetti.

Bu yıl restorasyona girecek

İnanç turizmi kapsamında yerli pek çok ziyaretçiyi ağırlayan Selimiye Camisi, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almasıyla yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Geçen yılki rakamlara göre camiyi 1 buçuk milyon kişi gezdi.

Bu arada cami, kapsamlı restorasyondan geçirilecek. Cami bu sırada ibadet ve ziyarete kapatılmayacak.

Türkiye