Sığınmacı olarak geldi restoran zinciri kurdu

Bosna Hersek'te savaşın sürdüğü 1994 yılında sığınmacı olarak Türkiye'ye gelen Boşnak İşadamı Kavara, bugün 14 şehirde 22 şube ile hizmet veren bir restoran zincirinin sahibi. 


"Bir Balkan Köftecisi" sloganıyla hizmet veren restoranların kurucusu Kavara: "Bu coğrafyada yapılan köftelerin tamamı somun arasında servis ediliyor. Somun da zaten Türkçe bir kelime. Dolayısıyla 'Somunarası' oradan doğdu. Sloganımızı da da 'Bir Balkan Köftecisi' yaptık. İlk şubemizi 2014 yılında Karşıyaka'da açtık" açıklamasında bulundu.

Bosna Hersek'te savaşın sürdüğü 1994 yılında sığınmacı olarak Türkiye'ye giden Boşnak iş adamı Nino Kavara, bugün 14 şehirdeki 22 şubede hizmet veren bir restoran zincirinin sahibi.

Çocuk yaşta ailesi ile birlikte ana vatanını terk ederek Türkiye'ye yerleşen Kavara, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen girişimciliği ve cesaretiyle adını Türkiye'nin başarılı girişimcileri arasına yazdırdı.

İlk restoran

Anne ve babasının 1999 yılında Karşıyaka'da, bir bakıma bugünkü zincirin de temeli olacak ilk restoranı açtıklarını söyleyen Kavara, "her gün ızgara" anlamına gelen Everyday Grill adını verdikleri bu mekanda da Balkan mutfağını müşterilere sunduklarını belirtti.

Bu restoranın yaklaşık üç yıl açık kaldığını ve oldukça başarılı olduğunu anlatan Kavara "Bir yenilik yapmıştık. Oradaki standart köftecilerin haricinde bir yöresel konsept oluşturmuştuk," dedi.

Kavara, babası vefat ettikten sonra basketbolu bırakmak zorunda kaldığını ve annesiyle restoran işine devam etme kararı aldığını, bazı olumsuz ticari deneyimlerin ardından "öze dönerek" bugünkü markayı oluşturduklarını anlattı.

Somunarası isminin doğuşu


Gastronomi sektöründeki 15 yıllık tecrübelerini kullanarak bir marka yaratmak istediklerini dile getiren Kavara, öncelikle yabancı değil, Türkçe bir isim kullanma kararı aldıklarını, ancak kullanacakları ismin iki ülke kültüründen de izler taşımasını istediklerini aktardı.

 Somun kelimesinden yola çıktıklarını anlatan Kavara, şöy"Bu coğrafyada yapılan köftelerin tamamı somun arasında servis ediliyor. Somun da zaten Türkçe bir kelime. Dolayısıyla 'Somunarası' oradan doğdu. Sloganımızı da da 'Bir Balkan Köftecisi' yaptık. İlk şubemizi 2014 yılında Karşıyaka'da açtık." dedi.

Yakaladıkları başarının ardından franchising sistemine geçtiklerini söyleyen Kavara, ikinci ve üçüncü şubelerini de İzmir'de açtıktan sonra bugün 14 şehirde 22 şubeye ulaştıklarını söyledi.

Köfte üzerine yoğunlaştılar

Zengin Balkan mutfağından sadece köfte üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Kavara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Köfte çok geniş kitlelere hitap ediyor. Köfte sevmeyen biri duydunuz mu? Küçük yaşta bir çocuktan yaşlı birine kadar herkes köfte sever. Dünyanın en büyük gıda zincirlerinin de aslında temelinde köfte-ekmek vardır."

Balkan ülkelerinde köftenin çoğunlukla metal tabaklarda sunulduğunu ve bu şekilde sunumdan çok ürünün ön planda tutulduğunu aktaran Kavara, kendilerinin de benzer bir şekilde sade bir sunum tercih ettiklerini söyledi.

Kavara, ilk deneyimleri Everyday Grill isimli restoranda olduğu gibi, bugün de üretimin başında annesinin olduğunu söyledi ve1 "Markanın tüm reçeteleri, somunundan köftesine, garnitüründen çorbasına kadar anneme ait. İmalatın başında da hala annem var. Şubelerin mutfak personel alımı ve mutfak personelinin eğitimini de ekibiyle birlikte kendisi yapar." dedi.

Gazeteler