Tarih peribacalarında canlandırıldı

Kapadokya'da, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, peribacalarının üzerine 3D Mapping teknolojisiyle görüntü yansıtıldı.


İlginç doğal oluşumlarıyla ünlü Kapadokya'da, Turizm Haftası  etkinlikleri kapsamında, 12 bin metrekarelik bir alanı kapsaya peribacalarının üzerine 3D Mapping teknolojisiyle görüntü yansıtılması görsel şölen oluşturdu.

UNESCO'nun 1985 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı Kapadokya'nın oluşumu ve yörede tarih boyunca var olan uygarlıkların anlatıldığı görsel etkinlik, Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuldu.

Zelve Açık Hava Müzesi'nde izleyicilerin beğenisine sunulan gösteri mehter takımının gösterisiyle başladı.

Kapadokya'nın oluşumu ve yörede geçmişte yaşayan uygarlıkların anlatıldığı film, ses ve ışık oyunlarıyla peri bacalarına yansıtıldı.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Nevşehir Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Cengiz Ekici, Kapadokya'nın çok önemli destinasyonlardan birisi olduğunu, peribacalarını sahneye çeviren gösterinin dünyada bilinen en geniş alana sahip 3D Mapping olduğunu ifade etti.

Ekici, şöyle konuştu:

"Kapadokya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, yer altı ve yer üstü doğal güzellikleriyle bir marka bölgedir. Bu özel bölge için özel bir proje hazırlandı. :Yörede geçmişte yaşayan, ilk çağdan başlayarak en son Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar olan tarihi süreci anlatılıyor."