TÜRAB’tan Kuşadası’nda üç etkinlik

TURABEXPO, TURAB’ın desteğiyle 2-5 mayısta, Kuşadası’nda üç etkinliğe imza atacak. Türk ve Arap dünyasından işadamları, gıda, tarım ve konaklama-ağırlama alanlarında arayışta olacak...

Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAB)'ın desteğiyle TÜRABEXPO, 2-5 Mayıs 2017 tarihinde, Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan ‘4.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı-2. Türk Arap Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı İşbirliği Organizasyonu ve I. Türk-Arap Otel, Kafe, Pastane Ekipmanları, Ağırlama, Konaklama Teknolojileri ve Ev Dışı Tüketim Fuarı İşbirliği Organizasyonu’nun tanıtım toplantısı tarihi İzmir Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirildi.

"Çok yol kat ettik"

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği tanıtım organizasyonunda Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Dünya Fahri Konsoloslar Birliği Türkiye Başkanı Ömer Kaplan, MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, Müsiad Aydın Şube Başkanı Murat Aksüt, Batüder Genel Başkanı Akın Kazançoğlu, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Türap Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Kılıç ve Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Genel Başkanı Sabuhi Attar konuştu.

TURAB Genel Sekreteri Demet Aksu’nun açılış sunumunu yaptığı toplantıda ilk sözü alan TÜRAB Genel Başkanı Sabuhi Attar katılım gösteren kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti, etkinliğin önemine işaret edip şunları söyledi:

“Bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz organizasyonlarda Türk ve Arap iş dünyasının temsilcilerini birbirleri ile buluşturduk. İki bölge arasındaki ticaretin gelişmesine katkıda bulunduk. Arap ülkeleri ile ticarette ülkemiz çok sayıda yol kat etti. Özellikle bu sene ilk defa yapacağımız gıda sektörüne yönelik olan çalışmamızda Türk firmalarının hali hazırda kullanmış olduğu ‘Helal Sertifikası’nın avantajını değerlendireceğiz.”

20 ülkeden 700 kişi

Bu yıl etkinliğe Arap dünyasının iş temsilcilerinden yaklaşık 3.000 başvuru geldiğini açıklayan Attar, şöyle konuştu:

“Aldığımız başvuruları değerlendirerek 20 ülkeden toplamda 700 kişilik şirket ve işadamı grubunu ağırlayacağız. Etkinliği bu sene Çeşme’den Kuşadası’na kaydırarak bölgede gerçekleştirmek istediğimiz sağlık turizmi ve turizm çalışmalarına katkıda sağlamayı da hedefliyoruz.”