Turistik caddede terör saldırısı: 3 ölü

İsveç'te bir kamyon yayaların arasına girdi. Olayda üç kişi yaşamını kaybetti.


İsveç’in başkenti Stockholm’ün merkezinde bir kamyon şoförü,aracı yayaların üzerine arac sürdü. İsveç polisi birçok yaralı olduğunu duyurdu. Bölge güvenlik çeberine alındı. İsveç polisi saldırıda en az 3 kişinin öldüğünü açıkladı.

İsveç medyasında yer alan bilgilere göre, olay Drottningsgatan Caddesi'nde gerçekleşti. Drottninggatan Stockholm'ün turistik alışveriş caddesi olarak biliniyor.

İsveç televizyonu SVT bölgeden silah sesleri geldiğini bildirdi.

Polis kaynakları kamyonun cadde üzerindeki kalabalık bir mağazaya dışındaki kalabalığın arasına daldığını aktardı. Görgü tanıkları olay yerinde yüzlerce kişinin bulunduğunu ve herkesin kaçmaya çalıştığını söyledi.

Metro deferleri durduruldu

Saldırının ardından şehirdeki tüm metrolar kapatıldı. Kentte yaşayanlara şehir merkezinden uzak durmaları uyarısı yapıldı.

İsveçli bira markası Spendrups'a ait olduğu belirtilen kamyonun, bir mağazanın girişine çarptıktan sonra durduğu bildirildi. Spendrups İletişim Sorumlusu Mårten Lyth, "Sürücüyle bağlantı kuramadık. Neler olduğunu bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Expressen gazetesine konuşan görgü tanıkları ise, yerde cansız cesetlerin yer aldığını bildirdi.

İsveç Başbakanı: Olay terör saldırısı

İsveç Başbakanı Stefan Lofven, bütün göstergelerin olayın terör saldırısı olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Başbakan başkent Stockholm'e geri dönüyor. İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Göteborg’dan Stockholm’e hareketinden önce "Hükümetimiz olayla ilgili olarak sürekli bilgi alıyor; ilgili tüm kurumlarımızla destek vermeye devam ediyoruz" dedi.

İsveç parlamentosu'nun giriş çıkışları da kapatıldı.