"Türk turizmi dünyaya yeniden damga vuracak"

TÜROFED Başkanı Ayık, sıkıntılı bir dönemden geçen Türk turizminin ileriki dönemlerde dünyaya yeniden damga vuracağını belirtti.


15 - 22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yayınlayan TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, turizmde vazgeçilmez bir ülke olan Türkiye'nin önemli bir performansa imzasını atarak dünyada çok turist ağırlayan altıncı ülke konumuna geldiğini ifade etti. Ayık, ayrıca sektörün binlerce insana istihdam da sağladığını bildirdi.

Bunun küçümsenmeyecek bir başarı olduğunu belirten Ayık "Türkiye eminim ki gelecek dönemde de turizm sektörüne damgasını vurmaya devam edecektir. Bu vesileyle turizm camiamızın ve ülkemizin Turizm Haftası'nı canı gönülden kutluyorum," dedi.

Başkan Ayık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yaklaşık 60 farklı sektöre destek veren turizm, ekonomiye sağladığı katkılar nedeniyle de adeta Türkiye için olmazsa olmaz sektörlerden biri haline gelmiştir. Geçtiğimiz sene başlayan ve günümüzde de devam eden sektördeki sıkıntılar, her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Bu bilincin aşılanması için her sene kutladığımız Turizm Haftası, ülkemizde de ciddi bir bilincin oluşmasına neden olmuştur. Zorlu bir süreçten geçen Türkiye turizmi, sektörün dinamik yapısı ile bu zorlu süreci en kısa sürede atlatarak, daha da güçlü bir şekilde dünya turizmi içindeki varlığını sürdürmeye devam edecektir."