Türkiye ile gerilim Avrupa turizminee yaradı

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında son dönemde çıkan gerginlik Avrupa turizmine damga vurdu. Alman basını, siyasi gerginlik nedeniyle Avrupa’daki popüler turistik adreslerdeki fiyatların ortalama yüzde 4 arttığını yazdı.


Almanya ile Türkiye arasında son aylardaki çalkantılı ilişkiler, Alman turistlerin Türkiye yerine tercih ettiği diğer turistik adreslerde kayda değer fiyat artışlarına yol açtı.

Almanya merkezli turizm portalı Casamundo'nun verilerine göre Türkiye krizi nedeniyle 2017’nin temmuz ve ağustos ayı için rezervasyon fiyatları Avrupa’nın gözde turistik adreslerinde yüzde 4 oranında yükseldi.

"Temel sebep türkiye"

Alman Bild gazetesi, İtalya’daki fiyatların yüzde 9, Danimarka’da yüzde 7, İspanya ve Hırvatistan’da ise yüzde 6 oranında yükseldi.

Bild’e konuşan Turizm Uzmanı Karl Born, fiyatlardaki artışın temel sebebinin Türkiye’ye gitmekten vazgeçen Alman turistlerin, kendileri için yeni turistik mekân arayışı içine girmesi olduğunu belirtti. Fiyatların Almanya içinde de yüzde 3 oranında arttığı ve bu adreslere yönelik rezervasyonda 2016 yılına göre önemli bir doluluk görüldüğü ifade edildi.