TÜRSAB'tan booking.com açıklaması geldi

Çeşitli turizm derneklerinin Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerini durdurtan TÜRSAB'a yönelik tepkilere yanıt geldi. 


TÜRSAB genel sekreteri "Bu karar sadece seyehat acentelerini değil, aynı zamanda Booking.com'un fiyat baskısında olan otelcileri de memnun etti," dedi.

Booking.com’un kapatılma kararının ardından gelen tepkileri değerlendiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, seyahat acentelerinin faaliyet gösterebilmek için TÜRSAB’a üye olması ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgesi alması zorunluluğuna değindi.

"HAKSIZ REKABET OLUŞTURUYOR"

Booking.com’un TÜRSAB üyesi kuruluşlardan farklı olarak vergi ödemediğini ifade eden Gürcün, Sputnik'in haberine göre şunları söyledi:

“Booking şirketi, vergi ödememek suretiyle elde ettiği maliyet avantajını kullanarak üyelerimize karşı haksız bir rekabet oluşturmanın yanında pazardaki hakim rolünü de kullanarak otelleri en düşük fiyatı kendisine vermeleri noktasında baskı altına alıyordu.”

Sitenin daha önce 2,5 milyon liralık bir cezaya çarptırıldığına işaret eden Gürcün, şöyle konuştu:

“11 Ocak 2017 tarihinde alınan bu karar; sadece seyahat acentelerinde değil, aynı zamanda Booking.com şirketinin fiyat baskısı altında olan otelciler tarafından da memnuniyet ile karşılandı”

Mahkeme kararının yurt dışından Türkiye’ye yönelik rezervasyonları kapsamadığını ifade eden Gürcün, sözlerini “Dolayısıyla ülkemizin yurt dışında pazarlanması noktasında sorun oluşturacak bir durumun bulunmadığını özellikle ifade etmemiz gerekiyor,” diye sürdürdü.

"TÜRKİYE'NİN TEMSİLİNİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ"

Kararın eleştirilerin aksine turizm sektörüne olumsuz bir etkisi olmayacağını ifade eden Gürcün şunları söyledi:

“Zira Türkiye geneline yayılmış olan 10 bine yakın seyahat acentesi üyemiz bulunuyor ve bunlar tüketicilerin hizmetindeler. Keza TÜRSAB üyesi seyahat acentaları, online mecra üzerinden de etkin bir biçimde ve uygun fiyatlı olarak satış yapmaktalar. Dolayısıyla olumsuz bir etkiden söz etmek doğru olmaz.”

Gürcün şunları ifade etti:
“Bununla birlikte Türk tüketicilerin ucuz tatil satın almasını temin etmek amacıyla 2009 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, TÜROFED ve TÜROB iş birliğinde hayata geçirilen erken rezervasyon kampanyası da halihazırda devam etmektedir. Uygun fiyatlı tatil satın almak isteyen vatandaşlarımız için çok sayıda alternatif bulunmaktadır.”