TÜRSAB bu yıl 38 milyon turist bekliyor

TÜRSAB Başkanı Ulusoy, bu sene Türkiye'ye 38 milyon turistin gelmesini beklediklerini söyledi.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy "2017 yılında sektörün bütün birimleri hazır, ülkemize bu yıl 38 milyon turistin gelmesini bekliyoruz," dedi.

Ulusoy,  2016 yılında turizmde bir türbülansa giren Türkiye'nin bu türbülanstan çıkmaya başladığını ifade etti.

Bu yıl Türkiye'ye gelen turist sayısında artış beklediklerini ifade eden Ulusoy, şöyle konuştu:

"2017 yılında sektörün bütün birimleri hazır, ülkemize bu yıl yaklaşık 38 milyon turistin gelmesini bekliyoruz. Rusya ve Ukrayna pazarındaki gelişmeler olumlu. İngiltere pazarında sıkıntımız yok, Orta Doğu olumlu. Bazı Avrupa ülkeleriyle sıkıntımız var fakat onları da çözmeye çalışıyoruz.".

Ulusoy, Türkiye'ye Körfez ülkelerinden gelen turistlerin İstanbul ve Doğu Karadeniz'deki yaylaların yanısıra Bursa ve Yalova gibi termal turizm merkezlerini, Rusya'dan gelenlerin İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara'yı, İsrailli turistlerin ise Antalya, İstanbul, Muğla'yı tercih ettiğini bildirdi.

Türkiye'de turistik yerlerin tanıtımında herhangi bir eksiklik olmadığını, güzel çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Ulusoy, elbirliğiyle turizmi tekrar canlandıracaklarını söyledi.

Başaran Ulusoy, Türkiye'ye gelen turistlerin sadece deniz turizmi için gelmediğini, artık kültür, sağlık ve gastronomi turizminin de öne çıktığını kaydetti.