Yunanistan'a günübirlik geçişler başladı

Türkiye’den Yunanistan'a günübirlik geçişler Muğla’nın Bodrum ilçesinde yeniden başladı. 200 yerli ve yabancı turist Yunanistan'ın Kos Adası'na geçti.


Avrupa Birliği (AB), üç ay önce Türkiye ile Yunanistan arasındaki kapı vize uygulaması iptal ederek günübirlik geçişler yasaklamıştı. AB’nin günübirlik kapı vize uygulamasını iptal etmesi Yunan turizmcileri ise çok kızdırmıştı. Bunun üzerine Yunan hükümeti, AB'ye yeniden başvurarak Türkiye ve Yunanistan arasındaki günübirlik geçişlerin yeniden başlamasını istemişti. AB komisyonuna yeniden taşınan kapı vize görüşmeleri geçtiğimiz ay olumlu olarak sonuçlandı. Bunun üzerine Yunan kapıları Türkiye’ye yeniden açıldı.

Mayıs ayında hareketlenmesi beklenen feribot seferleri bugün sabah saatlerinde başladı. Yaklaşık 200 yerli ve yabancı turist günübirlik vize alarak Yunanistan’ın Kos Adası'na geçti. Geçtenlerde İsrail’den gelen turistler de Yunanistan'a feribot ile geçti.

Kapı vize uygulamasının yeniden yürürlüğe girmesiyle birlikte Türk vatandaşları Yunanistan adalarına en fazla 14 günlük geçiş yapabilecek. Kapı vize uygulamasıylai Yunanistan’a geçiş yapanların başka Avrupa ülkelerine geçiş yapamayacağı öğrenildi. Yunanistan vatandaşları da aynı şekilde Türkiye’ye girebilecek.

700 bin kişi girip çıktı

Kapı vize turizmcilerin de yüzünü güldürdü. Yılda yüz bin turistin kapı vize uygulamasıyla Türkiye’ye geldiği, aynı şekilde Yunan adalarına gittiği bildirildi. Resmi rakamlara göre geçen yıl 700 bin yerli ve yabancı turistin Türkiye ile Yunan adalarına girip çıktığı, yüz bin turistin ise kapı da vize uygulamasından yararlandığı öğrenildi.

Feribot seferi düzenleyen Yeşil Marmaris Satış ve Pazarlama Müdürü Sertaç Erarslan, Bodrum’dan Kos’a seferlerin başladığını ifade etti ve şöyle konuştu:

“Bugün 200 yolcumuz ile Kos Adası'na seferlerimiz başlamıştır. 24 haziranda ise Bodrum - Rodos seferleri başlayacak. 19 Mayıs'tan itibaren Turgutreis Limanı'ndan da Kos Adası'na seferler başlayacak. Şu anda günübirlik ziyaretler var ama isteyen turistler de kalabilir Kos Adası'nda. Biz firma olarak Kos Adası'ndan da Bodrum’a turist taşıyoruz. Bizim en büyük hedefimiz Kos Adası'ndan Bodrum’a turist getirmektir.”

Milliyet