2017’nin lüks gezi eğilimleri

Nehir teknelerinden uzak destinasyonlara kadar 2017 yılının lüks gezi eğilimleri belirlendi.


2017'de Lüks seyahat konusunda çok güzel işaretler geliyor. Turizmin “yeniden” keşfedilen ve birkaç yıldır tırmanışta olan kolu, önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmekte ısrarcı. FEST Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen, gezginlerin 2017’nin ilk yarısındaki Lüks Seyahat eğilimlerini ve Gezi Tasarımcılarının bu kulvarda öne çıkan başarısını değerlendiriyor.

2016’da dünya çapında yüzde 32  büyüyen lüks seyahat pazarı yılın ilk yarısı bitmeden % 58’lik bir değeri yakaladı. Bu olumlu gelişim ülkemiz ve bizim için de geçerli. Lüks seyahat tasarımcıları olarak FEST Travel geçen yıla kıyasla bu yılın ilk yarısında % 22’lik artış kaydetti.

Daha cesur gezginler, daha özel rotalar

Kur değişiklikleri, ekonomik ve politik dengeler ya da huzursuzluk gibi tüm olumsuz şartlara rağmen insanlar seyahat etmeye devam ediyor. Bunu yaparken de “lüks” faktörünü eskisinden daha ön planda tutuyor. Elbette herkesin lüks tanımı kendi beklentilerine ve bütçesine göre şekilleniyor ancak şunu rahatlıkla söylemek mümkün: Eskiden üç yıldızlı otellerde konaklamak isteyen misafirler şimdi beş yıldız kategorisini sorguluyor; beş yıldızda kalanlar ise ultra-lüks seçeneklere göz kırpıyor.

Sadece konaklama konusunda değil, seyahat deneyimi konusunda da gezginler çok daha cesur. Farklı olanı deneyimlemek, özellikle de yerel halklarla bir araya gelmek, geleneksel yaşam biçimlerini özümsemek konusunda istekliler.

Lüks seyahate olan bu ilgi gezginlerin seyahat algısının değişmesiyle de orantılı. Kendi başlarına otel, araç, gezi rezervasyonlarını yapabilecek, sofistike, deneyimli, birikimli gezginler de artık Gezi Tasarımcılarına yöneliyor. Kimse artık internetin kaotik ortamında değerli zamanını kaybetmek istemiyor. Bunun yerine yolculuktan beklentilerini ve hayallerini bir Gezi Tasarımcısına aktarmayı tercih eden gezginler, kendilerine özel olarak hazırlanmış detaylı rotaları kendi çabalarıyla ulaşacaklarından çok daha kısa sürede elde edebiliyor. Seyahat acentelerinin ve Özel Gezi Tasarımcılarının tecrübesi ve güvenli hizmeti sayesinde yükselişe geçen bu eğilim, acentelerin yok olup gideceğini bağıran tellalların da öngörülerinde ne kadar yanıldığını gösteriyor.

Eğilimlerin yönü

Bu yıl Lüks Seyahat kulvarının başını, özel nehir tekneleri çekiyor. Beş yıldızlı bir otelin konforunu dingin manzaralar ve yerel lezzetlerle harmanlayan nehir gezileri Yavaş Seyahat’in de en önemli kollarından biri olarak, kültür tutkunları, yerel lezzet meraklıları ve aileler için biçilmiş kaftan.

Lüks seyahatin 50-80 yaş grubu gezginlerde öne çıktığı söylenebilir. Lüks akımına daha kolay uyum sağlayan ve bu kulvardaki etkinliğini uzun yıllar koruyacağa benzeyen X kuşağı ise bu yaş aralığını soluk soluğa takip ederek aradaki farkı kapatmak üzere. Pek çok sektör için olumsuz bir grafik çizen Y Kuşağı’ysa bu dönemde macera içerikli gezilere eğilim gösteriyor.

Acentelerin motivasyonu ve başarısı

Coğrafi eğilimlere baktığımızda, 1 hafta ila 10 günlük seyahatlerde Avrupa’nın yine dünya çapındaki gezginlerin gözdesi olduğunu görüyoruz. Avrupa ülkeleri, yeni ve yaratıcı fikirlerin uygulanabilirliğine her zaman olanak sunmasıyla pastadan % 72’lik haklı bir pay alıyor. Türkiyeli gezginlerin bu dönemdeki tercihi ise, coğrafi olarak uzak destinasyonlar. 2016’dan beri herkesin niyet sepetinde olan İzlanda, bu dönemde de lider.

Bu eğilimler elbette dikkatli, yaratıcı ve her şeyden önce heyecanla beslenen seyahat acentelerinin başarısı. Acentelerin yüksek motivasyonu sayesinde girişimci ve farklı öneriler ön plana çıkıyor ve bunların da alıcıları her geçen gün artıyor.

Bir güzergâhı tasarlamadan önce kendileri deneyimleyen Gezi Tasarımcıları ancak inandıkları ürünleri günışığına çıkarıyor. Seyahat araştırmalarına yatırım yapan bu uzmanlar, gezginlerin hayallerindeki manzaraları yaratmak için onların beklentilerinin sıralandığı bir paletten en doğru renkleri seçen ressamlar gibi çalışıyorlar. Böylece hem duyarlı, hem kalıcı hem de sürdürülebilir bir eser yaratma imkânı yakalıyorlar.