30 yıllık özlem bitiyor Alanya Teleferik açılıyor

Alanya Kalesi'ne çıkışı sağlayacak olan 900 metre uzunluğundaki Alanya Teleferik'in son iki direği özel helikopterle taşınarak bitiş noktasına yerleştirildi. 9 milyon euroya mal olacak teleferiğin haziran ayında açılması öngörlüyor.Alanya'da geçen yılın kasım ayında yapımına başlanan ve Damlataş Plajı'ndan deniz seviyesinden yaklaşık 350 metre yükseklikteki Alanya Kalesi'ne çıkışı sağlayacak Alanya Teleferik Projesi'nde sona gelindi.

ALANYA TURİZMİ TELEFERİK İLE CANLANACAK900 metrelik hatta, 17 kabinle hizmet verecek teleferiğin son iki direği de dikildi. Ağırlıkları 5- 8 ton olan iki direk merkeze yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki alandan özel taşıyıcı helikopterle alınarak hattın son noktası olan 300 rakımdaki Ehmedek'e getirildi. Helikopterin halat ucunda taşıyarak getirdiği üçer parça halindeki direkler işçilerin yardımıyla monte edildi. Direklerin getirilmesi ve monte edilmesi işlemi yaklaşık üç saat sürdü.

17 KABİNLE HİZMET VERECEK

Çalışmaları Alanya Belediye Başkanı MHP'li Adem Murat Yücel ile Projeyi geliştiren Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul da izledi.

İlker Cumbul: 9 milyon euroya mal olacak

Alanya Teleferik'in haziran ayında hizmete gireceğini söyledi. Türkiye'de ikinci büyük yatırımını yaptıklarını bildiren Cumbul, şöyle konuştu:

"Alanya Teleferik, Türkiye ve civar ülkelerde yaptığımız 56'ncı teleferik olacak. Kendi işlettiğimiz de ikincisi. Türkiye'nin önemli yerlerinden Alanya Kalesi'nde bu teleferiği yapmaktan gurur duyuyoruz. Teleferik 900 metre hat uzunluğuna sahip ve 17 kabinle hizmet verecek."

ÖZEL HELİKOPTERLE DİKİLDİ

Yılda 1 milyon kişi taşımayı düşündüklerini söyleyen İlker Cumbul, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Alanya Teleferik projesinde doğal yaşamı da koruduk. Teleferiğin gondollarını taşıyan iki direkle istasyonun tüm malzemeleri, Alanya Kalesi'nde doğayı tahrip etmemek için Rusya'dan getirdiğimiz özel helikopterle dikildi. İsviçre, Almanya, İtalya, Bulgaristan, Polonya ve Avusturya'dan gelen uzmanlarla yaklaşık 40 kişilik ekip, teleferiğin direk ve ekipmanlarının monte edilmesinde çalıştı."

"30 yıllık özlemi bitireceğiz"

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de teleferiğin inşası sırasında tarihi ve kültürel dokunun korunduğunu bildirdi ve şöyle konuştu:

"Alanya Kalesi Ehmedek Kapısı ile Damlataş Sosyal Tesisleri'nin arasında çalışacak olan teleferik ve ahşap yürüme bandının sonuna yaklaştık. Alanya Kalesi'nin tarihi dokusunu koruyarak kültürel varlıklarımızı daha iyi tanıtacak teleferik projesinde son noktaya geldik. Halatlar çekilecek ve 17 kabinimiz yerleşecek. Saatte 1130 kişi taşıyacak teleferiğimiz, haziran sonunda devreye girecek. Böylece Alanya halkının 30 yıllık özlemini bitireceğiz."