9. Sommelier Yarışması’nı Barış Üzüm kazandı

9. Türkiye Sommelier Yarışması’nın kazananı Capricorn’un Sommelier’i Barış Üzüm oldu.

Boğaz’ın gözdesi Capricorn’un Sommelier’i Barış Üzüm, Chaine des Rotisseurs ile Türkiye Sommelier Derneği'nin düzenlediği ve IWSA'da gerçekleştirilen 9. Türkiye Sommelier Yarışması’nı kazandı.

Üzüm, eylül ayında Chaines des Rôtisseurs'çe Budapeşte’de düzenlenecek olan The Jeunes Sommeliers Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek.

Akdeniz'in geleneksel tatlarını modern şehir ruhuyla bütünleştiren Capricorn’un sommelier’i Barış Üzüm, sektör çalışanlarına yönelik düzenlenen 9. Türkiye Sommelier Yarışması’nda birinci oldu.

Sektörde sommelier’lik mesleğinin önemini vurgulamak, mesleği daha yakından tanıtmak ve yetenekleri keşfetmek amacı ile düzenlenen yarışmada önce yazılı sınava tabi tutulan finalistler, ardından oluşturulan küçük mizansenlerde servis yeteneklerini ve şarap bilgilerini sergilediler.

Yarışmanın jürisinde; Master Sommelier Fat Duck restoranın Şef Sommelier’i ve 2008 Avrupa Sommelier Yarışması Birincisi İsa Bal, Chaine des Rotisseurs Yönetim Kurulu Üyesi Niso Adato, IWSA Yöneticisi Ayça Budak, Agos Gazetesi Yazarı ve Şarap Uzmanı Levon Bağış, Şarap Uzmanı Burçak Desombre, Gustobar Taner Öğütoğlu  ve d.ream Baş Sommelier’i Stephan Vattepain yer aldı.

Barış Üzüm, Chaine des Rotisseurs’un düzenlediği ve eylül ayında Budapeşte’de düzenlenecek olan The Jeunes Sommeliers Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek.