9. Türkiye Sommelier Yarışması sonuçlandı

Sommelierlik mesleğinin gastronomi ve turizm sektöründeki önemini vurgulamanın yanısıra genç yetenekleri keşfetmek ve desteklemek amacıyla sektör çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen 9. Türkiye Sommelier Yarışması sonuçlandı. International Wine and Spirits Academy’de (IWSA) gerçekleştirilen yarışmanın kazananı Barış Üzüm oldu. 

Chaine des Rotisseurs ile Türkiye Sommelier Derneği'nce düzenlenen ve IWSA'da gerçekleştirilen 9. Türkiye Sommelier Yarışması sommelierlerin hem teorik bilgisini hem de servis yeteneklerini sınanıyor.

Gastronomi ve Turizm sektöründe sommelierlik mesleğinin önemini vurgulamak ve mesleği daha yakından tanıtmak için düzenlenen yarışmayı Capricorn Restaurant Sommelieri  Barış Üzüm kazandı.

International Wine and Spirits Academy (IWSA) ana sponsorluğunda gerçekleştirilen ve aynı gün içerisinde tamamlanan yarışma, sabah erken saatlerde yapılan yazılı sınav ile başladı. Sınavı geçen finalistler öğleden sonra, oluşturulan küçük mizansenlerde servis yeteneklerini ve şarap bilgilerini sergilediler.

Yarışmanın jürisinde ; Master Sommelier Fat Duck restoranın Group Head Sommelier’si ve 2008 Avrupa Sommelier Yarışması birincisi İsa Bal, Chaine des Rotisseurs Yönetim Kurulu Üyesi Niso Adato, IWSA Yöneticisi Ayça Budak, Agos Gazetesi Yazarı ve Şarap Uzmanı Levon Bağış, Şarap Uzmanı Burçak Desombre,  Gustobar Taner Öğütoğlu ve Dream Group Head Sommelier  Stephan Vattepain görev aldı.

Barış Üzüm Eylül ayında Budapeşte’de gerçekleşecek Chaine des Rotisseurs’un düzenlediği “The Jeunes Sommeliers Competition” da ülkemizi temsil edecek.

Finale kalan katılımcılar, yarışmanın destekçisi IWSA, ADCO, Paşabahçe, San Pellegrino/Acqua Panna, Nespresso firmaları tarafından verilen çeşitli hediyelerle  ödüllendirildi.