Almanya-Fransa tramvay seferleri başladı

Almanya ile Fransa arasında 73 yıl sonra tramvay hattının açılması iki komşu ülkede büyük sevinç yarattı.

Kehl ile Strazburg arasındaki tramvay seferleri başladı.

Almanya ile Fransayı ayıran Ren Nehri'nin iki yakasındaki Strazburg ve Kehl kentlerini birleştiren dördüncü tramvay köprüsü Beutus Rhenanuns, hizmete açıldı.

Yaklaşık 107 milyon euro değerinde tramvay projesinin hizmete açılmasıyla birlikte hafta sonu her iki komşu ülke halkını iki kent arasında ücretsiz seyahat ve değişik eğlence programları bekliyor.

Her gün sabah saat 05.30 ile gece yarısı 00.40 arasında 15 dakikada bir tramvay seferleri düzenlenecek. Bugüne kadar 60 yıldır devam eden iki komşu kent arasında 21 numaralı belediye otobüs seferleri ise 29 Nisan 2017 Cumartesi günü kalktı.

1 saat 55 dakikada Paris

Almanya ile Fransa arasında en işlek karayolu olan Avrupa Köprüsü'nden yılda 2 milyon araç geçiyor. Tramvay hattı 2018 yılında genişletilerek yeni istasyonlar kurulacak.

Almanya’nın Kehl kentinden Strazburg kent merkezi ve diğer istasyonlara gidecekler 1,70 euroya seyahat edebilecek. İndirimli bilet, aylık ve yıllık aile biletleri satışa sunuluyor. Kehl veya Strazburg’tan Paris’e gidecekler ise tramvay aktarmalı 1 saat 55 dakikada yolculuk edecek. Tramvayın yılda 2,5-3 milyon yolcu taşıması bekleniyor.