Antalya Özel Yörük Müzesi açıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Yörük kültürü ve geleneklerini gelecek nesillere aktarmak üzere Manavgat’ın Evren Mahallesi’nde Özel Yörük Müzesi kurdu. Yörük kültürünün yaşatıldığı müzede bine yakın etnografik eser sergileniyor.


Antalya’nın en önemli kültürel değeri Yörük kültürü zamanın yıpratıcı etkisine karşı koyup hala varlığını devam ettirse de bu kültürü yaşayanların sayısının artık günden güne azalması Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından Manavgat’ın Evren Mahallesi’ne Özel Yörük Müzesi kuruldu. Yörük kültürüne ait bine yakın etnografik nitelikteki eser müzede sergileniyor…

Yörük kültürü tanıtılıyor

Müzenin Danışmanlığını Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ak ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden emekli Dr. Attila Erden yapıyor. Eserlerin tematik olarak sergilendiği Özel Yörük Müzesi’nde Yörüklerin Yapıları, Yörüklerde Sosyal Hayat, Dokumacılık ve El Sanatları, Hayvancılık, Tarım, Mutfak Kültürü konuları tanıtılıyor.

Canlandırmalı müze

Yaklaşık 4 bin metrekarelik Antalya Yörük Müzesi’nde, ayrıca Yörük yaşantısını, gelenek ve göreneklerini ziyaretçilere tanıtmak ve müzenin açık hava sergilerini daha anlaşılır kılmak için heykellerle canlandırmalar yapılıyor. Yörük göçü, hayvancılık ve Yörük kültürünün önemli bir eğlencesi olan yağlı güreş sporu heykellerle ziyaretçilere tanıtılıyor. Ayrıca müzenin açık hava sergi alanında üç tip Yörük çadırı gezilebiliyor.

Her gün açık

Yörük kültürünü yaşayan vatandaşlardan gelecek bağışlarla sergilerin periyodik olarak güncellenmesi hedeflenen Özel Yörük Müzesi haftanın her günü saat 08.30-17.30 arasında ücretsiz olarak ziyaret ediliyor.