Düşen tatil fiyatları sektörü endişelendiriyor

Antalya’da uçak dahil bir haftalık tatil fiyatları 500 dolara kadar düştü. Sektör yıllardır toparlanamayan Mısır turizmine benzemekten endişe ediyor


Uçak düşürme krizi ve Rusya'daki ekonomik sıkıntının ardından büyük yara alan turizm sektörü, bu sezon 3,5 milyon Rus turist ile yeniden ayağa kalkmayı hedeflerken fiyatlar alarm seviyesine geldi.


Ruslar ucuz tatille döndü

Rus turistlere haftalığı 500 dolardan tatil satılan sektörde, Arap Baharı'nın ardından turist çekebilmek için büyük fiyat indirimlerine giden ve kalitedeki düşüşle pazarlarını kaybetme noktasına gelen Mısır'ın yaşadıkları hatırlatılıyor. Hali hazırda yabancı turist Antalya'da Belek bölgesi yerine daha düşük fiyatlı otellerin yer aldığı Kemer, Alanya ve Side yöresi öne çıkıyor.

Profil değişti

 2016'da Türkiye'nin yerine İspanya, Portekiz ve Yunanistan'ı tercih eden yüksek gelir grubundan Ruslar ise hâlâ Türkiye yerine bu ülkeleri tercih ediyor. Bu şartlar altında Antalya'nın fiyat odaklı bir pazar olma yoluna girdiğine dikkat çeken Cornelia Diamond Golf Resort SPA Genel Müdürü Zafer Alkaya, fiyat açısından düşük segmentteki ekonomik otellerin tercih edildiğini kaydetti.

 Alkaya, Rusya'nın da politik olarak turistlerin içerde kalmasını tercih ettiğine dikkat çekti ve yöredeki tabloyu “Rus turist Antalya'ya döndü ancak ucuz ve ekonomik otelleri tercih ediyorlar. Belek gibi üst segment otellere akış henüz gerçekleşmedi,” diye anlattı.

"Çok dramatik"

Geçen yıl panik havası ile zorluk yaşayan sektörün, otelleri doldurma telaşı ile yanlış adımlar attığını kaydeden Alkaya,  şöyle konuştu:

“Dün 7'ye sattığınızı bugün 5'e satarsınız bir daha /7'ye çıkmaz bu. Uçak dahil 500 dolara kadar tatil satılıyor. Fiyatlar çok dramatik. Fiyat indirimi bugünü kurtarır belki belli oranda ama sektörün geleceğini tehlikeye atarız.”

Alkaya'. Türkiye'nin Mısır'a benzer politika izlememesi gerektiğini anlattı.