Ege Port'ta bu yıl hedef 550 bin turist

Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki kruvaziyer limanı Ege Port'ta yılın sonuna kadar 550 bin turistin gelmesi hedefleniyor


Kruvaziyer turizminin önemli limanlarından Kuşadası Ege Port'ta, toplam 3 bin 200 yolcuyla gelen üç gemi ağırlandı.

Ege Port Genel Müdürü Güngör "Kruvaziyer trafiğinin yüzde 75'ni karşılayan işletmemiz, ülkemiz ekonomisine de ciddi bir katma değer sağlamaktadır. Kuşadası Ege Port Limanı'na bu yılın sonuna kadar mürettebatla birlikte yaklaşık 550 bin turistin giriş yapmasını bekliyoruz," dedi.

Ege Port Limanı'na, 3 bin 200 yolcu ve 2 bin mürettebat bulunan Yunan bayraklı Celestyal Olympia, Bahama bayraklı Wind Star ve Malta bayraklı Thomson Dream adlı gemiler yanaştı.

Gemilerden inen turistlerin bir kısmı tur otobüsleriyle Meryemana ve Efes'e gitti, bazıları ise ilçe merkezinde alışverişi tercih etti.

Kuşadası Limanı işletmecisi Ege Port Genel Müdürü Aziz Güngör, dünyanın önde gelen kruvaziyer limanlarının arasında ilk sıralarda yer aldıklarını ifade etti.

Kruvaziyer gemilerle Türkiye'ye gelen yolcuların yüzde 75'inin Kuşadası'nda ağırlandığını bildiren Güngör, şu bilgileri verdi:

"Uluslararası Standart Organizasyonu (ISO)'nca akredite edilen limanımız 2015'te TSE tarafından Green Port (Yeşil Liman) uygunluk kriteri onaylandı. Birçok yabancı liman işletmesinin örnek aldığı işletmemiz, ülkemiz açısından da önemli bir pencere açmıştır. Kruvaziyer trafiğinin yüzde 75'ni karşılayan işletmemiz ülkemiz ekonomisine de ciddi bir katma değer sağlamaktadır. Kuşadası Ege Port Limanı'na bu yılın sonuna kadar mürettebatla birlikte yaklaşık 550 bin turistin girmesini bekliyoruz."