"Kadınlar gayrimenkule daha fazla değer katacak"

Servotel Yönetim Kurulu Başkanı İsvan "Kadınlar gayrimenkule daha fazla değer katacak," dedi.

Dünyanın önde gelen otel ve gayrimenkul geliştirme danışmanlığı firmalarından Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan, kadın istihdamının gayrimenkul sektörünün değerini her geçen gün daha da artıracağını söyledi. Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu'nca ERA Research & Consultancy’e yaptırılan Türkiye gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların profillerinin belirlenmesi ve sektörde çalışan kadınların kariyer gelişimlerinin, beklentilerinin ve gelecek hedeflerinin tespit edilmesini amaçlayan ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’nın sonuçlarının açıklandığı basın toplantısı sonrasında düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadının Geleceği’ forumunda konuşan Ömer İsvan, gayrimenkul sektörünün kadınlarla çok daha hızlı ve etkin bir şekilde büyüyeceğini ifade etti.

Servotel olarak şirket çalışanlarının yüzde 80’inin kadın olduğunun altını çizen Ömer İsvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Servotel’de kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Kadınların detaycı ve titiz yaklaşımları, kuralcılığı, üstlendikleri görevi büyük bir özveri ve başarıyla tamamlamaları sektörümüze büyük değer katıyor. Şirketimizdeki üst düzey yöneticilerin de ağırlıklı olarak kadın olmasından gurur duyuyoruz. Kadınların şirketimize olduğu gibi sektörümüze de güç kattığına inanıyoruz.”

Servotel’de birlikte çalıştığı iş arkadaşlarının Kadın Liderler Platformu’nda aktif olarak  görev almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ömer İsvan, Servotel’in  başarısının en önemli dayanağı olduğunu ifade ettiği çalışma arkadaşlarına da teşekkür ettiğini söyledi.

Gayrimenkulde Kadının Geleceği Forumu’nda bir konuşma gerçekleştiren Servotel Yönetim Kurulu Üyesi Melda Bayraktaroğlu, araştırmaya katılan kadınların yüzde 63’ünün Y kuşağında olduğuna işaret etti ve “Gayrimenkul sektörünün geleceği Y kuşağı kadınlarda,” dedi.

Bayraktaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların ortalama yaşı 36 ve gerçekten çok eğitimli bir kesimden söz ediyoruz. Sektördeki kadınların yüzde 85’inin eğitimi lisans ve lisansüstü. Amerika’da yapılan benzer bir araştırmada, sektörde Y kuşağındaki kadın oranının yüzde 35’lere düştüğünü görüyoruz. Enteresan bir şekilde X kuşağı hem Türkiye’de hem Amerika’da yüzde 35 oranındayken, Amerika’da sektördeki Baby Boomers kadınların oranının yüzde 26’larda olduğunu görüyoruz. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 2 seviyesinde. Bunun en büyük nedenini de organize gayrimenkulün Türkiye’de 1990’lü yılların sonunda başlaması olarak görüyorum.”

Gayrimenkul sektörünün 90’lı yıllardan itibaren daha planlı gelişmeye başladığının altını çizen Melda Bayraktaroğlu, şöyle konuştu:

“Artık proje geliştirilirken hem çevresine hem de doğaya saygılı proje olmasına özen gösteriliyor. Pazarlama ve marka konumlandırılmasına daha fazla önem veriliyor. Gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlar da ağırlıklı olarak pazarlama, satış ve aynı zamanda iletişimde çalıştığını görüyoruz.”

Dünyanın önde gelen otel ve gayrimenkul geliştirme danışmanlığı firmalarından Servotel’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayla Heyfegil ve şirket yöneticilerinden Didem Muslu ve Melda Bayraktaroğlu “Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu’nun danışma kurulunda yer alıyor ve çalışmalara önemli destek veriyor.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu'nca gerçekleştirilen Gayrimenkulde Kadın Araştırması'nın sonuçlarına göre, gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlar ortalama 36 yaşında ve yüksek eğitimliler. ‘Y’ kuşağı kadınlar, üst düzey yönetim kademelerinde görev almaya hazırlar ve bunun için adalet ve tarafsızlık ilkesiyle yönetilmeyi talep ediyorlar. Araştırmaya katılan kadınlar, kariyerlerine, çocuk sahibi oldukları 25 -29 yaş civarında ara veriyorlar.

Yüzde 56’sı evli ve tek çocuk sahibi kadınların kariyerlerindeki hedeflere ulaşmada gördükleri en büyük engel yüzde 31,2 ile şirket yapısı. Bunu terfi uygulamaları, performans sistemleri izliyor. Kadınların kariyerlerinde ilerleyebilmek için talepleri objektif işe alım, terfi ve performans değerlendirme sistemi olurkken sektördeki en temel sorunları ise kariyer imkanlarında fırsat eşitsizliği ve terfilerde tercih edilmeme olarak öne çıkıyor.