Günde 100 liraya gezilebilecek ülkeler

Hayran kalacağınız güzellikleri olan birçok ülkede günde 100 lirayı geçmeyen bir bütçeyle keyifli tatile çıkabileceğinizi biliyor muydunuz? 


Uçak biletini de erken alırsanız bu cennet güzelliğinde yerlerin tadını uygun fiyata çıkarabilirsiniz.


Enuygun.com, günde 100 lirayı geçmeden gezebileceğiniz ülkeleri şöyle sıraladı:

Fiji 

Fiji, dünyadaki en pahalı ülkelerden biri olabilir. Ama bu güzel ülkeyi 100 lirayı geçmeyecek şekilde gezebilirsiniz. Fiji’de geceliği 1000 dolar olan oteller var. Eğer otelleri iyi incelerseniz 60 liraya kalabileceğiniz birçok otel göreceksiniz.
Lezzetli balıklar da ucuz. Fiji’de 8 liraya güzel bir yemek yemeniz mümkün. Fastfood yemek istiyorsanız dünyaca ünlü zincirlerin buradaki şubelerinde 12-15 liraya lezzetli bir menü alabiliyorsunuz.
Tek yön otobüs bileti 1 lira, aylık bilet ise 20 lira. Fiji’de maaşlar otalama 1.200 lira.

Peru Uzaklara gitmeyi düşünenler için doğru adreslerden birisi de Peru.
Machu Pichu gibi tarihi bir kentin de yer aldığı Peru’da 10 liraya çok güzel bir yemek yiyebiliyorsunuz. 50 liranın altında bir fiyata rahatlıkla bir hostel bulabiliyorsunuz. Ülkede seyahat için de çok fazla para harcamıyorsunuz.
En güzel ulaşım yöntemi de tren hayli ucuz. Otobüsle yolculuk etmek isterseniz tek yön bilet 1 lira. Taksi 2 lira ile açılış yapıyor ve her 1 km yolda 2 lira artarak devam ediyor.
Amazon Nehri, Mancora Plajı ve Moray antik kentini görmeyi de unutmayın.

Portekiz Portekiz’de beş yıldızlı otellerde kalmanın diğer ülkelere oranla daha ucuz… Portekiz’de, şarap ve balık yemekleri konusunda bütçeye uygun seçenekler bulabilirsiniz.
Normal bir yemek için 15 lira, içecekler için de en fazla 3 lira ödemeniz gerekiyor.
Para harcamadan da yapabileceklerinizin arasında Lagos’ta su parklarına gitmek, dalış gerçekleştirmek ve sahil yürüyüşleri sayılabilir.
Yine de şehirde gezmek isterseniz tek yön 4 lira, aylık bilet ise 80 lira.

Çin

Marko Polo’nun İpek Yolu’ndan Çin’e seyahati gibi güzel ve mistik bir tatil isteyenler için alternatif ülkelerden birisi de Çin.
Nüfusu ve ucuz işgücüyle bilinen Çin’de 40 lira civarında bir bütçeyle otel bulmanız mümkün, yemek başı vereceğiniz ortalama fiyat ise 4 ila 10 lira.
Yemeklerle ilgili sorununuz varsa fastfood zincirlerinden de uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz.  
Güzel plajlar, dağlar ve Uzak Doğu’nun mistik havası için gidebileceğiniz güzel bir yer.

Balkan ülkeleri Avrupa’nun doğu kısmı yani Balkan ülkeleri daima daha ucuz bir tatil seçeneği olmuştur.
Günde 100 liraya kral gibi bir tatil yapabileceğiniz bir ülke Bulgaristan. 40-50 liraya kalabilecek güzel yerler bulmanız mümkün. Yemek için 10 TL ödemeniz yeterli, fastfood restoranlarında da 8-9 lira.
Romanya’da da ucuz oteller bulmanız mümkün, fiyatlar da Bulgaristan ile aynı. Burada da 10 liraya ortalama bir yemek, 20 liraya daha güzel bir yemek yiyebilirsiniz.
Bu iki ülkede de hem dolar hem de euro bozdurabileceğiniz çok miktarda döviz bürosu da var.
Romanya’da aylık otobüs bileti için 35 lira vermeniz yeterli, tek yön bilet içinse 1 lira veriyorsunuz. Romanya’ya gidenler Rigar Şelalesi, Bucegi Dağları, Yosun Bataklığı gibi doğal güzellikleri görmeden dönmemeli.

Güney Kore 

Güney Kore’de 1 TL 500 Güney Kore wonuna denk geliyor. Özellikle de 500 KRW (yani Güney Kore wonu) orada çoğu ihtiyacınızı karşılayacak. 1.000 GKP’ye güzel bir sandviç yiyebiliyorsunuz. Kore’de bir restoranda lezzetli bir bonfile etle birlikte şarap içerseniz yaklaşık 15 TL ücret ödüyorsunuz. İki liraya da bir bira alabilirsiniz. Güney Kore’de gezip görmeniz gereken önemli şehir ise Seul.