Halfeti Meyve Yemekleri Festivali

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde düzenlenen Meyve Yemekleri Festivali'nde ayva güveci, karadutlu şabut balığı ve incir kavurması gibi meyve yemekleri lezzet düşkünlerinin beğenisine sunuldu.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nce Sakin Şehir Ağı'na dahil edilen Halfeti ilçesinde bölgenin verimli topraklarında yetişen meyvelerden yapılan yemekler, lezzet severlerle buluştu.

Halfeti Kaymakamlığı'nca bu yıl ikincisi düzenlenen Meyve Yemekleri Festivali Birecik Barajı'ndaki Yüzer Restaurant'ta gerçekleştirildi.

Aralarında karadut, erik, incir ve ayvanın da olduğu birçok meyve, ilçenin hamarat kadınlarının elinde pişen etlerle buluşturularak yerli ve yabancı turistlere ikram edildi.

Ayva güveci, karadutlu şabut balığı ve incir kavurması gibi meyve yemekleri lezzet düşkünlerinden tam not aldı.

Yemek ikramının ardından katılımcılar, büyük bölümü suyun altında kalan batık kenti tekneyle gezip birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'deki tarihi ve turistik mekanları görme imkanı buldu.

Festivale katılan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna da bir süre tekne kullanarak ziyaretçilere ilçe hakkında bilgi verdi.

"Halfeti'de her şey mevcut"

Festivalle ilgili olarak bilgi veren Vali Tuna, kentin önemli cazibe merkezlerinin başında Halfeti'nin geldiğini söyledi.

Meyve yemekleriyle ilçede farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen Tuna "Meyve yemekleri bölgeye günübirlik ve konaklamak için gelen turistlere farklı bir ayrıcalık sunup, ziyaretçilerin sayısının artışına katkı sunmaktadır." dedi.

Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak da festivale ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgi göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyada fast food ve hızlı yaşamın yükselişine tepki olarak sakin şehirlerde slow food (yavaş gıda) yerel ve geleneksel gıdaların tüketimine önem verildiğini bildiren Albayrak, Halfeti'deki festivalin de bu kapsamda planlandığına dikkati çekti.

Organizasyonun gelecek yıllarda büyüyerek devam ettirilmesini hedeflediklerini anlatan Albayrak, şöyle konuştu:

"Sakin şehirlerin özelliklerinden birisi de slow food olmasıdır yani bizde bu festivalimizi slow food başlığı altında düzenledik. Önümüzdeki dönemlerde ilçemizde slow food restaurant açarak bu anlamda Halfeti'yi bir cazibe merkezine dönüştürmek istiyoruz."

Cittaslow Halfeti Koordinatörü Nihat Özdal da ilçenin baraj altında kalmadan önce meyve bahçeleriyle ünlü olduğuna işaret etti.

İlçede meyve yemekleri kültürünün devamını sağlama anlamında festivalin önemli bir misyonu üstlendiğini anlatan Özdal, gelecek dönemde Halfeti'deki lokantalarda meyve yemekleri ağırlıklı menülerin ziyaretçilere sunulmasının öngörüldüğünü bildirdi.