Hatay'da hedef 2 milyon turist

Dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre, Anadolu'nun en eski camisi Habib-i Neccar ve birçok kültürel değeriyle Hatay'ın turizmden hak ettiği payı alması isteniyor.


Farklı dine mensup insanların bir arada, barış içinde yaşadığı; aynı caddede cami, kilise ve havranın bir arada olduğu, ezan ile çan seslerinin adeta birbirine karıştığı hoşgörü kenti Hatay'da, turizm alanındaki yatırımlarla turist sayısının iki yıl içinde 2 milyona ulaşması hedefleniyor.

Yüzyıllardır birçok medeniyetin doğduğu Hatay'da, dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre, mozaik zenginliğiyle dünyada önemli yere sahip Hatay Müzesi, Hazreti İsa'nın havarilerinin mezarlarının bulunması nedeniyle hem Müslümanların hem de Hristiyanların dikkatini çeken, Anadolu'nun en eski camisi Habib-i Neccar başta olmak üzere birçok tarih ve kültürel değer yer alıyor.

Samandağ'daki St. Simon Manastırı, Payas'taki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, dünyada ilk ışıklandırmanın yapıldığı Kurtuluş Caddesi ile de dikkati çeken hoşgörü kenti, turizmden hak ettiği payı almak istiyor.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, şunları ifade etti:

"Bu yıl 50 milyon lira yatırım yapacağız. Mozaik zenginliğiyle dikkati çeken Hatay Müzesi'nin ikinci kısmını tamamlayacağız. Ayrıca Payas'taki kalenin restorasyonunu yapacağız. Uzun Çarşı'yı tarihteki ihtişamına kavuşturmak için projemiz olacak. Kırıkhan ve Reyhanlı'da Kültür Han projelerimiz var. Bu hanlar, gelenekle geleceği buluşturan, medeniyetimizin çok önemli unsurları. Burada, dükkanlar olacak, bin kişilik konferans salonu, şehir müzesi, sergi salonu yer alacak."