Kanal Tokat Yeşilırmak’ı turizme kazandıracak

Temeli mart ayında atılan Kanal Tokat’ın 2018'in mart ayında bitmesi bekleniyor. Tokat turizmini canlandıracak ve kentin çehresini değiştirecek olan proje 10 milyon 540 bin liraya mal olacak. 

Kanal Tokat Projesi kentin içinden geçen Yeşilırmak’ı turizme kazandıracak.
Proje uyarınca ırmağın belirli bir kısmında şişirme tekniğiyle ırmak durgunlaştırılacak. Akış hızı kontrol altına alınan suda Osmanlı kayıkları ile gezintiye çıkabilecek. Irmak kenarında kent dokusuna uygun, karşılıklı dinlenme mekânları, gezi, koşu ve bisiklet yolları hazırlanarak Yeşilırmak bir cazibe merkezi haline getirilecek. Atatürk köprüsü ile ÇEDAŞ Köprüsü arasında kalan yaklaşık 1200 metrelik alanda uygulanacak proje aynı zamanda sel baskınlarına karşı koruma görevi üstlenecek. Yüzde 40’ı tamamlanan proje ile Eylül ayında kayıklarla da gezi yapılabilecek. Ancak projenin peyzajı 2018’in Mart ayında tamamlanarak hizmete sunulacak.

BİRİNCİ KISIM AĞUSTOSTA BİTECEK

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Projenin ekolojik dengeye zarar vermemesi, ileriye dönük ise can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi bizim için çok önemli. Onun için de ırmağın geçirgenliğine bakmıştık. Bu anlamda tabakanın biraz su geçiren bir bölge olduğunu gördük ve hızlı bir şekilde topraktan oluşan tabakayı tamamen su sızmayacak bir hale getirmek için betonlama ve demir hasırlarla örerek bir buçuk kilometrelik ırmak yatağını oluşturduk. Buradaki suyun dışarı çıkmaması, dışarıdaki suyun da içeri girmemesi içinse yanlara 1 metre çapında düz borular döşeyerek ayrı kanallar yapacağız. Böylece yağan yağmurla biriken sular Yeşilırmak’ın içine girmeden bu borular şehrin dışına tahliye edilecek. Bunun yanında olası bir deprem veya tabi afete karşı 16-17 metre suyun altına girerek kazıklı sistemler oluşturduk. Temeli sağlam yaptık ki depreme karşı dayanıklı olsun diye. Bu alanın içerisine kum, çakıl gelmesin diye de 3 tane tersip bendi inşaatı başlıyor. Tüm bunlar bittiğinde ırmağımız su tutar hale gelecek ve burada 2 metreyi geçen suyu tutacağız. Bir buçuk kilometrelik alanda Kanal Tokat’ı oluşturacağız. Kayıkların yüzeceği bir hale gelecek. Tahminimize göre bu birinci kısım ağustos ayı sonu gibi bitmiş olur”

40 METRE UZUNLUĞUNDA SEYİR KULESİ

Yörede yer alan Demirköprü ile Taşköprü arasına modern bir köprü inşa edilecek. Zemindeki taşlar ışıklandırılacak.

Her 50 metre de ırmağın 8-10 metre ilerisine doğru iskeleler yapılacak bu sayede gelen vatandaşlar iskeleden ırmağı izleyebilecek.

Yörede 40 metrelik bir kule kurulacak. İnsanlar asansörle çıkabilecek ve oradan Tokat’ı seyredebilecekler.

Restoran ve çocuk oyun alanları olışturulacak.

Ağaçlar korunarak bisiklet ve yürüyüş yolları açılacak.

Kayıklarla Yeşilırmak gezilebilecek.

Hürriyet