Manchester'da korkunç patlama: 22 ölü

İngiltere dün gece kan donduran bir olayla sarsıldı. ABD'li ünlü popçu Ariana Grande'nin konser verdiği Manchester Arena'da korkunç bir patlama meydana geldi. 


Yetkililerin terör saldırısı olarak nitelendirdiği olayda ölenlerin sayısı 22'ye yükseldi. Saldırının meydana geldiği konser salonunun çocuklarla dolu olduğu öğrenildi.


Terör Avrupa’yı bir kez daha kalbinden vurdu: 22 ölü var.

Patlama, Ariana Grande’nin konserinin ardından yerel saatle 22:35’te (TSİ 00:35) meydana geldi. İngiltere Başbakanı Theresa May, olayı “dehşet verici bir terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

Güvenlik güçleri ilk olarak 19 olarak açıklanan ölü sayısının 22’ye yükseldiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenlerin arasında çocukların da olduğu netleşti.

Greater Manchester Polis Şefi Ian Hopkins, saldırının bir kişi tarafından gerçekleştirildiğini ve saldırganın olay yerinde öldüğünü düşündüklerini söyledi. Sabah saatlerinde gazetecilerin karşısına geçen Hopkins, saldırganın olay yerinde el yapımı bir düzeneği infilak ettirdiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Hopkins, “Greater Manchester’da karşılaştığımız en korkunç vaka” ifadesiyle tanımladığı olayı “terör saldırısı” olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

2005’TEN BU YANA EN KANLI SALDIRI

Olay, terör saldırısı olduğu teyit edilirse, Temmuz 2005’te meydana gelen ve 54 kişinin hayatını kaybettiği Londra saldırılarının ardından Britanya tarihinde yaşanan en kanlı terör saldırısı olarak tarihe geçecek.

Olay yerine giden acil servis ekipleri, şarapnel benzeri yaralanmaları tedavi ettiklerini açıkladı. North West Ambulans Servisi, patlamada yaralanan 59 kişinin hastanelere kaldırıldığını, birkaç kişinin ise ayakta tedavi edildiğini açıkladı.

SEÇİM KAMPANYALARI ASKIDA

Başbakan May, 8 Haziran’da yapılacak genel seçimler için başlatılan kampanyayı askıya aldı ve Kobra olarak nitelendirilen acil durum toplantısına başkanlık edecek.

May “Tüm ayrıntıların ortaya çıkarılması için çalışıyoruz. Düşüncelerimiz kurbanlarla ve bu saldırıdan etkilenenlerle birlikte” dedi.

İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Başbakan May ile konuştuğunu ve tüm siyasi partilerin seçim kampanyalarını askıya almayı kabul ettiğini duyurdu.

İskoç Ulusal Partisi (SNP) ve Liberal Demokratlar da kampanyaya ara veren siyasi partiler arasında yer alıyor.

ABD’Lİ YETKİLİLER: İNTİHAR SALDIRGANI

ABD’li yetkililerden gelen ve henüz teyit edilemeyen bilgiye göre; saldırı bir intihar eylemcisi tarafından gerçekleştirildi.

ABD’li yetkililer, Manchester’da yaşanan olayla, Kasım 2015’te IŞİD’in üstlendiği ve aralarında Bataclan Konser Salonu’nun da bulunduğu çok sayıda bölgeye koordineli bir şekilde düzenlenen terör saldırıları arasında bir paralellik kuruyor.

Konserde olan Evie Brewster adlı bir tanık “Ariana Grande son şarkısını henüz bitirmiş ve sahneden ayrılmıştı, patlama sesi geldiğinde. Herkes bir anda çığlık atmaya ve çıkışa doğru koşmaya başladı. Polis ve ambulans sirenlerin duyabiliyorduk. Korkunçtu” dedi.

Olayın hemen ardından konser salonuna bitişik olan Victoria Tren İstasyonu tahliye edildi ve tüm seferler iptal edildi.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre patlama konser salonunun fuayesinde gerçekleşti.

Konserde bulunan Abby Mullen adlı bir başka tanık da “Tam biz çıkarken, hemen önümüzde bir bomba patladı ya da bir patlama oldu. İnsanların derileri ve dışkıları saçım ve çantam dahil her yerdeydi. Hâlâ saçımda parçalar bulunuyor. Böyle şeylerin sizin başınıza geleceğini hiç düşünmüyorsunuz fakat bu herkesin başına gelebileceğini kanıtlıyor” şeklide konuştu.

HER YERDE CESET VARDI

Fuayenin girişinde bulunan Andy ise BBC 5’e olay anını savaş filmi sahnesi olarak nitelendirdi. Patlamanın gücüyle yere düştüğünü anlatan Andy “Ayağa kalktığımda ve etrafa baktığımda he yerde cesetler vardı. 20-30 beden saydım. Kaçının ölü olduğunu söyleyemem ama ölü gibi görünüyorlardı. Hepsi kan içindeydi ve ağır yaralıydılar.” dedi.

İlk yaptığı şeyin ailesini bulmak için arenaya koşmak olduğunu anlatan Andy, “Onları bulamadım. İnsanların fiziksel olarak yaralı olduğu yere döndüm ve ailemi bulmak için yüzlerine baktım. Aynı zamanda acil servis ekiplerine yardım etmeye başladım” dedi.

Ailesini bulduğunu ifade eden Andy “Fakat yatan ve orada bağırıp çağlık atan çocuklar ve gençler yatıyordu” şeklinde konuştu.

Yaşanan patlamanın ardından Taylor Swift, Harry Styles ve Katy Perry gibi ünlü sanatçılar da sosyal medyadan mesajlar yayınladı.

LİDERLERDEN MESAJ YAĞIYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İngiltere’nin Manchester kentindeki saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi.

Erdoğan “İngiltere Manchester’da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyorum. İngiltere halkının acısını paylaşıyorum. Onların yanındayız,” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da saldırıyı şiddetle kınadıklarını, Türkiye ve İngiltere’nin terörizmle ortak ve kararlı mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beytüllahim'de düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında saldırıyı kınadı.

Trump “Onlarca genç, güzel ve masum insan, hayatın keyfini çıkarırken ezik şeytanlarca öldürüldü,” dedi.

Donald Trump “Onlara canavar demeyeceğim. Çünkü bu benzetme onların hoşuna gidecektir. Onlar bunun güzel bir isim olduğunu düşünür,” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de “Bu şüphelenilen terör saldırısı, yalnızca bu eylemleri planlayan ve gerçekleştirenlere karşı Britanyalı dostlarımızla birlikte çalışmaya devam etme kararlılığımızı güçlendirir” dedi.

Fransa’nın yeni başkanı Emmanuel Macron de Twitter hesabından saldırıda hayatını yitirenlere ve yakınlarına üzüntülerini iletti. Macron “Britanya halkı, saldırı kurbanları ve onların yakınları düşüncelerimde, teröre karşı mücadelemizi birlikte yürütüyoruz” dedi.

Resmi Çin televizyon kanalı CCTV, Başkan Şi Jinping’ın İngitere Kraliçesi’ne taziyelerini ilettiğini duyurdu.

Açıklamada Jinping’in Kraliçe’ye “Çin halkı bu zor anında İngiliz halkının yanındadır,” dediği bildirildi.