MICE sektörü bir araya geldi

MICE'cılar Uluslararası MICE Derneği'nin etkinliğinde bir araya geldi.


Deniz, kum ve güneş turistlerine nazaran ülkeye üç kat daha fazla para bırakan MICE sektörü profesyonellerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası MICE Derneği, büyük buluşmasını gerçekleştirdi.

MICE (kurumsal organizasyonlar), turizm gelirleri içindeki karşılık oranı ve yarattığı endüstri ile artık turizmin bir kolu olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör haline geldi.

Turizm gelirlerinin yüzde 30'luk diliminde söz sahibi olan MICE sektörü, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek sektörü bir araya getiren güç birliğine imza attı. Sektör profesyonellerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası MICE Derneği, 4 Mayıs 2017 tarihinde tüm sektör paydaşlarının yansıra iş, sanat, spor camiasından isimleri bir araya getirdi.

Sektörün geleceği için yapılabileceklerin tartışıldığı gecede konuşan
Uluslararası MICE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Söyler "Çıkacağımız bu yolda sektörün gelişimine yönelik projeler üreterek, üyelerimizin de bu projeler içinde yer almasını sağlayacağız. Ayrıca, derneğimizin öncelikleri arasında üye ve sektör paydaşlarının sorunlarına çözüm üretilmesi ön planda yer alacak," dedi.

Türkiye'nin mevcut durumunu kongre turizmi açısından değerlendiren Söyler,şunları söyledi:

" Türkiye'nin geçirdiği zor dönem en çok uluslararası organizasyonları etkiledi. 2016'da Türkiye'nin bu konuda kan kaybı yaşadığını belirtmeliyiz. Biz de derneği sektörün kanayan yaralarını durdurmanın yanı sıra çok daha güçlü hale gelebilmesi için kurduk. Ancak bu noktada şunu belirtmeliyiz ki
MICE sektöründe diğer turizm alanlarından farklı olarak uzun vadede planlama ve karar süreci gerekiyor. Sektörün yararına olabilecek tüm çalışmalarda ve projelerde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışabileceğimiz mesajını da vermek istiyoruz."

Gecede kısa bir sunum yaparak gerçekleşen ve gerçekleşecek proje ve etkinliklerden söz eden Uluslararası MICE Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt, şunları ifade etti:

"Uluslararası MICE Derneği tüm sektör paydaşlarını bir araya getirmek ve sayıları 100 civarında yan sektörden oluşan bu büyük ekosistemin kitlesel düzeyde muhatabı olabilmek üzere yola çıkmış bir sivil toplum örgütüdür. Kısa süre içerisinde, yoğun kullandığımız sosyal medya gücü ve
etkinliklerimizle sektörde çok hızlı duyulduk. Dört ay içinde üye sayımız 200'e yaklaştı.  Yıl sonunda 1.000 üye hedefimiz bulunmaktadır. Kısaca yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerden bahsetmek gerekirse; Uluslararası MICE Derneği 19 Ocak 2017tarihinde Mövenpick İstanbul Golden Horn Sponsorluğunda MICE çalışan acentalara yönelik gerçekleştirdiği acenta lansman gecesinden
sonra 24 Mart 2017 tarihinde ise sektör paydaşlarının temsil edildiği dernek yöneticileri, kanaat önderleri, akademisyenler, özel sektör temsilcilerinden oluşan danışma kurulu ile, derneğin gelecek vizyonu açısından önemli bir projeksiyon ortaya koymuştur,"

31 Mart ile 2 Nisan 2017 tarihlerinde Ramada Resort Kazdağları Thermal & SPA sponsorluğunda gerçekleştirilen ''Kaz Dağları Fam Trip etkinliğinden de söz eden Kurt, sözlerini şöyle noktaladı:

“ MICE çalışan acentalar bir yandan oksijeni bol keyifli bir hafta sonu yaşarken bir yandan da kurumsal misafirlerine önerecekleri keyifli bir destinasyonu yaşama fırsatı yakaladılar. 29 - 30 Nisan tarihlerinde ise güçlü adımlarla devam edebilmek için Vialand Palace, Adventure Land ve Vialand Etkinlik Merkezi'nin sponsorluğunda çalışma grupları ve komisyonlar oluşturduk. Katılımcılar Vialand Palace Hotel'de konaklama ve toplantı yaparken bir yandan da Vialand Etkinlik Merkezi ile Adventure Land alanında aktiviteleri yaşama fırsatı yakaladılar. 23 Mayıs Tarihinde ise Radisson Blu Bosphorus Hotel sponsorluğunda üyelerimiz öncelikli olmak üzerine '' Motivasyon '' konulu bir söyleşi Haziran ayı içerisinde ise eğitimlerin hızlandığı ve yine Temmuz sonu Ağustos başı ise Radisson Blu Hotel Tuzla'nın sponsorluğunda üyelerimiz öncelikli olmak üzere 1 tam gün kişisel gelişime yönelik eğitim ve 1 gün takım aktivitesi olmak üzere bir hazırlık yapmaktayız.  İlerleyen günlerde yurt içi ve yurt dışı destinasyon ziyaretleri, network geceleri, dernek olarak işbirliği toplantıları, B2B programlar, çalıştay ve MICE Summit 2018 hazırlığı içerisinde olacağımızın bilgisini paylaşmak isterim."