Nisan ayında turist sayısı yüzde 48 arttı

2016 yılının nisan ayında Antalya Havalimanı’na paket turlarla 299 bin 305 kişi gelirken 2017’nin nisan ayında sayı 442 bin 964 olarak kayıtlara geçti.


Türkiye’nin Avrupa ülkeleri ve Rusya ile ilişkilerindeki gerilimin ardından ciddi kan kaybına uğrayan turizm sektörü, nisan ayı ile birlikte, özellikle Rus pazarındaki hareketlenmeyle kendine geldi.

Ocak-Mart 2017 döneminde yabancılara paket tur satışlarında dibe vuran Antalya, nisan ayındaki yükselişle geçen yılı geride bıraktı.

Sayı yüzde 48 arttı

Turizm sektörü temsilcilerinin özel çalışmasıyla edinilen verilere göre 2017’nin nisan ayında turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 48 arttı. 2016 yılının nisan ayında Antalya Havalimanı’na paket turlarla 299 bin 305 kişi gelirken 2017’nin nisan ayında sayı 442 bin 964 olarak kayıtlara geçti.

Sevindirici gelişmeler

Yaklaşık 144 bin kişilik artışın önemli bir kısmı geçen yıl aynı dönemde Türkiye seferlerini iptal etmiş olan Rusya’dan geldi. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden gelen paket tur misafirleri 20 bin 038’de kalırken, bu yıl 152 bin 536 olarak gerçekleşti. Yani paket tur satışları 7,5 kat arttı.

Hollanda dipte

Geçen yılın aynı döneminde hiç paket tur satın almayan İsrailli turistler, nisan ayı itibariyle 20 bin 435 paket tur satın aldı. Geçtiğimiz aylarda ilişkilerin hayli sarsıldığı Almanya turizm pazarında yüzde 9’luk artış yaşanırken, politik gerilimin devam ettiği Hollanda’da paket tur satışları yüzde -40 geriledi.

BDT ülkeleri tavana ulaştı

Nisan ayı ile birlikte en fazla paket tur satışı Rusya ve Ukrayna’nın da aralınde olduğu BDT ülkelerine yapıldı. Bu ülkelere yapılan satışta Rusya ve Ukrayna başı çekerken, artış oranı yüzde 661’e kadar yükseldi. Ortadoğu ülkelerine yönelik tur satışlarında yüzde 324, İsrail’e yapılan satışlarda yüzde 100 yükseliş kaydedildi.

İniş uyarısı

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Nisan ayındaki bu tablonun umut verici olduğunu, Nevruz sonu ve Paskalya başlangıcına denk gelen nisan ayındaki artışın mayıs ayında küçük çaplı inişe geçebileceğini söyledi.

"En önemli pazar Rusya"

Bu tabloya en önemli katkının ilişkilerin tekrar normale döndüğü Rusya’dan kaynaklandığını bildiren Yavuz, İngiltere ve Almanya’daki küçük çaplı artışlara da dikkati çekti ve bu pazarlardaki artışın devam etmesi halinde sezona önemli katkı sağlayabileceğini bildirdi.

"Ortadoğu izlenmeli”

Hollanda krizinin turizme yansımasına da değinen Recep Yavuz, şunları söyledi:

“Yüzde -40 olarak gerçekleşen kaybın siyasi ilişkilerin düzelmesi ile sezon sonuna doğru eritilmesi hedeflenebilir. Ayrıca Ortadoğu pazarındaki hareket dikkat çekici. Sadece nisan ayında Ortadoğu’dan 2 bin 595 misafir geldi, bu sayı geçtiğimiz yılın 4 katına denk geliyor. Bu pazarı dikkatle izlememiz gerekiyor.”