Nisanda turist sayısı arttı toparlanma başladı

Nisanda Türkiye'ye gelen yabancıların sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,10 arttı. Artışın büyük bölümünü Rusya ve Irak'tan gelen turistler oluşturdu.


Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı nisanda Rus ve Iraklı turistlerin sayısındaki yükselişin etkisiyle yüzde 18,1 artarken, Nisandaki bu artış tek başına ilk çeyrekteki yüzde 6,4'lük düşüşü ilk dört ay itibarıyla yüzde 1 artışa dönüştürmeye yetti.

Analistler, geçen yılı kötü tamamlayan turizm sektörünün istihdam, ödemeler dengesi ve ekonomi açısından önemine dikkati çekerken sezonun başlangıç ayı olan nisandaki artışı pozitif bir gelişme olarak yorumladılar ve yılın kalanında devam edebileceğini belirttiler.

Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı nisanda yüzde 18,1 artarak 2,07 milyon oldu. Ocak-Nisan 2017 döneminde ise yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 0.96 artarak 5.87 milyon oldu.

Güvenlik endişeleri ve Rusya ile bozulan ilişkiler Türkiye ekonomisini 2016 yılında en çok, milyarlarca dolar döviz getirisi sağlayan turizm sektörü kanalıyla etkilemişti. 2014 ve 2015'te 36,8 ve 36,2 milyon olarak gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısı, 2016'da 25,3 milyona gerilemişti.

Şekerbank Ekonomisti Elif Girgin "Nisan ayı sezon başlangıcı olması nedeniyle önemli bir ay ve yüzde 18'lik artış sektörün morali açısından da önemli. İstatistiklerde en önemli desteğin Rusya'dan geldiğini görüyoruz ki bu ilişkilerdeki toparlanmaya paralel beklenen bir gelişmeydi. Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısındaki artışın devamını bekliyoruz," dedi.

Verilerin ayrıntılarına bakıldığında Rusya'dan nisan ayında gelen ziyaretçilerin sayısı yüzde 485,7 artarak 181.865 oldu. Irak'tan nisanda gelenlerin sayısı yüzde 302,3 artarak 51,254 oldu. Coğrafi olarak bakıldığında Avrupa'dan gelen turistlerin sayında yüzde 2 ile düşüş devam ederken Ortadoğu'dan gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı nisanda yüzde 85 artış gösterdi.

Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy da şöyle konuştu:

"2017 yılında Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının beş milyona ulaşabileceğini bekliyor. Rusya ve güvenlik endişeleri ile 2016'da 11 milyon turist ve sekiz milyar dolar gelirin kaybedildiğini hatırlatan Girgin, "Herhangi bir olumsuz gelişme olmaması durumunda turizm sektöründe yılın kalanına ilişkin de olumlu görüşümüzü koruyoruz. Turizm ekonomi açısından kritik bir sektör. Hem ekonominin geneli hem istihdam hem de ödemeler dengesi açısından önemli. Bu nedenle sektörün sezona iyi bir başlangıç yapıyor olmasını ekonomiye yapabileceği katkı bakımından yakından takip ediyoruz,"

Uçak krizi nedeniyle geçen yıl yüzde 76,3 düşerek 866.256'ya gerileyen Rus ziyaretçilerin sayısı 2014'te 4,48 milyon, 2015'te ise 3,65 milyon olmuştu. Bu düşüş yan sektörler de düşünüldüğünde geçen yıl ekonomik büyümeyi yaklaşık 1 puan aşağı çekmiş, istihdamda ciddi bir kaybı beraberinde getirmiş ve cari açığı yukarı taşımıştı. Saldırılar, Suriye ve Irak'taki İD varlığına karşı başlatılan operasyonlar ticaret kanallarını ve pazarlarını daralttı.