Tur operatörleri Diyarbakır otellerini canlandırdı

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile kent dinamikleri, ortak hareket ederek Diyarbakır'ın üzerindeki olumsuz algının ortadan kaldrılmasına yönelik bir dizi çalışma gerçekleştirdi. 


Onların bu çabaları sonunda meyvesini verdi. Tur operatörleri yönünü Diyarbakır'a çevirdi ve nihayet otellerin doluluk oranı arttı. Yapılan aktivitelerin hemen ardından kente bu şekilde hızlı bir turist dönüşü bizi şaşırttı ve yüzümüzü güldürdü.


Otellerdeki umut veren bu gelişmeye işletmeciliğini Hamdullah Kardeşoğlu ile Yaşar Arıtürk'ün yürüttüğü Plaza Otel'de Genel Müdürü Kadir Varçin'in düzenlediği basınla tanışma toplantısında yeniden tanık oldum.

Genel Müdür Varçin, otellerinde ilk turist grubunu geçen hafta ağırladıklarını belirtti ve "Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel varlıklarıyla görülmeye değer, yerli ve yabancı turistlerin gelip kenti görmesi gerekiyor. Kent ile ilgili fikirleri bizim için çok önemli İlk turist gruplarını geçtiğimiz hafta ağırladık ve bu kent için olumlu bir gelişmedir. Turistlerin gelmesi sadece otellere değil dolaylı olarak kentteki kasaba, manava, tekstilciye ve esnafa da kazanç kapısıdır," dedi.

Diyarbakır Turizm Otelciler Birliği Derneği kuruldu

Büyük tur firmalarının bölgeye gelerek keşif yaptığını, gezdiğini, Diyarbakır’ın güzelliklerini gördüğünü ifade eden Varçin, "Bu sene amacımız Diyarbakır’ı güzel bir şekilde anlatmak ve tanıtmak. Diyarbakır Turizm Otelciler Birliği Derneği’ni de kurduk. Dernek bünyesinde Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa’daki dernekleri birleştirmeyi hedefliyoruz. Amacımız Güneydoğu’yu tanıtarak turistleri bölgeye getirmek," şeklinde konuştu.

Varçin'in anlattıkları çok güzel gelişmeler ama bunlar yeterli değil, hem turizm yatırımlarının artması hem de turist gelmesi konusunda çalışmaların el birliği ile devam etmesi gerekiyor. Geçmişte yaşanılanlar nedeni ile birçok otel çok sıkıntılı günler geçirmişti. Bugün gelinen noktada ise Diyarbakır'a turların başlaması ve otellerin doluluk oranın artması yüreğimize su septi. Özellikle yabancı tur operatörlerininde kente davet edilip, misafir edilmesi gerekiyor. Diyarbakır her anlamda önemli bir şehir. Bu öneminin iyi değerlendirilmesine ihtiyaç var. Bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. Ama öncelikli olarak bugüne kadar bir çok başarılı iş ortaya koyan Diyarbakır Turizm Platformu'na daha fazla sorumluluk düşüyor. Eminimki onlarda bu bilinçle zaten hareket ediyorlardır.
 
Mahir SOLMAZ / Dünya