Türkiye’nin 4K tanıtım videosu dronela çekildi

Türkiye’nin 4K görüntü kalitesindeki tanıtım videosu drone ile çekildi.


Türkiye’nin bugüne kadar 4K görüntü kalitesinde çekilmiş en geniş kapsamlı tanıtım videolarından biri olma özelliğini taşıyan içeriği Cüneyt Durhan isimli gezgin, drone ile çekti.

43 şehri kapsayan çekimler sırasında kullanılan drone, toplam 1.530 dakikalık uçuş gerçekleştirdi.

İzleyenleri Türkiye’ye bir kez daha hayran bırakacak görüntüler 93 günde toplam 71 uçak yolculuğunda çekilebildi.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte video çekimi alanında da kaydadeğer yol kat edilmeye başlandı. Özellikle droneların hayatımıza girmesiyle birlikte daha önce elde edilemeyen görüntüler bu alana yeni bir soluk getirdi. Hem çekenler hem de izleyenler için daha heyecan verici görüntüler ortaya çıkmasını sağlayan dronela çekimler Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlaması için bir gezgin, Enuygun.com’un desteğiyle gerçekleştirildi.

93 gün, 71 uçak yolculuğu, 43 şehir

Drone ile gerçekleştirilen çekimler 93 gün sürdü. 71 uçak yolculuğuna çıkılması gereken bu süreçte kuzeyden güneye, doğudan batıya tam 43 şehir ve doğal güzellikleri görüntülendi. Türkiye adına bu kadar kapsamlı bir çekim turizm için de güzel bir sonuç ortaya çıkardı.

Aralarında Ağrı İshak Paşa Sarayı, Erzurum Tortum Şelaleleri, Rize Fırtına Deresi, Burdur Salda Gölü, Muğla Kayaköy, Ordu Perşembe Yaylası, Adana Varda Köprüsü, Edirne Selimiye Camii, Nevşehir Uçhisar, Mersin Kız Kalesi, İzmir Şirince, Bartın Yeşil Yol, Van Akdamar Adası, Kars Taşköprü ve Balıkesir Mıhlıçay’ın bulunduğu Türkiye’nin birçok güzelliği videoya konu oldu.

Rize’ye hava şartlarından dolayı 3 kez gidildi

Sarp ve engebeli arazisi, yağışlı iklimiyle kendine has karakterini ortaya koyan ve ziyaretçilerini bu haliyle karşılayan Rize’ye, çekimler esnasındaki hava muhalefeti sebebiyle üç kez gidildi. Bu olumsuz koşullara rağmen Rize’de, Fırtına Deresi ve Ovit Yaylası başta olmak üzere doğal güzellikler görütülenerek Türkiye’nin tanıtım videosu adına son derece kusursuz kareler elde edildi.

Bir tren için 8.5 saat beklendi

Adana’nın Karaisalı ilçesinde yer alan ve yöre halkınca Koca Köprü olarak da anılan tarihi Varda Köprüsü'nün 1900’lü yıllara dayanan bir geçmişi var. Görülmeye değer tarihi köprü halen kullanımda ve tren seferlerine ev sahipliği ediyor. Bu tren seferlerinden birini görütülemek isteyen çekim ekibi 8.5 saat süren bir bekleyişin ardından videoda da yer aldığı üzere muazzam bir ana tanıklık etti.

Çekimlerin tamamı drone ile 4K görüntü kalitesinde çekildi. Çekimler sırasında Ordu’da bir adet drone düştü.