Ulusoy: Dağda gezenleri geri getirecek olan bizleriz

TÜRSAB Başkanı Ulusoy "Dağda gezenleri geri getirecek olan bizleriz," dedi.


Diyarbakır Turizm Sektör Buluşması'nda  turizm şirketlerine yönelik olarak konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy "Bu topraklarda kazandınız. Bu topraklara borcunuzu ödeyin. Dağda bayırda gezenleri geri getirecek olan, iş ve aş verecek olan bizleriz," dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Diyarbakır Valiliği Turizm Sektör Buluşması'na katıldı. Toplantıya Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, AKP Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile sektör temsilcileri katıldı.

Turizmi bir ekonomi aracı olarak görmediklerini bildiren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, toplantıdaki konuşmasında şunları ifade etti:

"Ekonomi ve ticaret turizmin bir sonucudur. Turizm insanların arasında bir kaynaşma projesidir. Turist bizim için konuktur, misafirdir.

"Ekmek varsa kavga yoktur"

Toplantıda turizm sektörü temsilcilerine seslenen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy da ülkenin birliği ve beraberliği için kendilerine görev düşütüğünü bildirdi ve şunları söyledi:

'Buraya güzel tatlılar yemeye, sabah ciğer tatmaya gelmedik. Şimdi kenetlenme zamanıdır. Avrupa'nın bize hasmane tutumu, güçlü bir Türkiye istememesi ve parçala-böl-yönet esasında hareket etmesi, bizi daha çok birbirimize bağlayan şekle sokmuştur. Vandalizmin getirmiş olduğu yıkımlar gelenek, görenek ve adetlerimizi gecikmelere uğratmıştır. Burası moda bir kent değil, marka bir kenttir. Burası Dubai değil. Buranın 10 bin yıllık tarihi var. Bu topraklarda kazandınız, bu topraklara borcunuzu ödeyin. Türkiyenin birliği ve beraberliği için borcunuz var. Eğer huzur, barış, ekmek varsa orada kavga yoktur. Dağda, bayırda gezenleri geri getirecek olan, iş ve aş verecek olan bizleriz. Onun için size büyük görev düşüyor.'

Vali Aksoy: Tahrip olan eserler onarılıyor

Toplantıda konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da kentin turizmde farklı konumlarda olması gerektini söyledi ve şunları kaydetti:

"Diyarbakır'ın bin 260 civarında tescilli eseri var. Sur ilçesinde yaşanan terör olaylarından sonra tarihi eserlerin korunması ve ihyası konusunda önemli faaliyetlerimiz oldu ve tahrip olan eserlerin onarımı konusunda hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Bunları yeniden turizme kazandırma adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Diyarbakır'da kültürel eserlerin korunması ve turizme kazandırılması konusunda son 10 yılda yüz milyona yakın bir harcama ile farklı noktalarda çok önemli çalışmalar gerçekleştirildi."