Yanan ormanda ağaç değil villa yükseliyor

Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu adlı mevkide geçen ocak ayında yanan 15-20 hektarlık alanda ağaç yerine vilların yükseldiği bildirildi.


Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu adlı mevkide geçen ocak ayında meydana gelen yangın 15-20 hektarlık alanı yakmıştı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yörenin imara açılacağı iddialarını yalanlamış ve “Başka bir maksatla kullandırılması söz konusu olamaz. En kısa sürede ağaçlandırma için hazırlayacağız ve buralarda fidanlar toprakla buluşacak,” demişti.

Ancak Sözcü gazetesi yörede 15 villa yükselmeye başladığını duyurdu.

Karadeniz'de yazın bile ormanda ateş yakmanın zor olduğunu ifade eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Milli park olan orman arazisi tıraşlanmış. Bize söylenen villalar bitince bölgeye turist geleceği… Tam bir AKP rantıyla yine karşı karşıyayız. İnşaatların üç ortağı olduğunu öğrendik. Sürmene Belediye Başkanı da bu işin içinde.” .

Yangının olduğu gün arazinin Katarlılara satıldığını söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da “Arazinin imara kurban edildiğini görüyoruz. Bu talana en başta Trabzon halkı tepki göstermelidir ve o villaların sahiplerinin kim olduğu derhal açıklanmalıdır,” dedi.