Yıllık izninizi ilkbaharda geçirmek için ideal yerler

Dört mevsimin de bütün güzellikleriyle hüküm sürdüğü Türkiye ve yakın çevresi artık ilkbaharı yaşamaya başladı. Zaman zaman yağışlarla karşılaşsak da güneş yüzümüzü güldürüyor. 

Henüz yıllık izninizi almadıysanız tam da şu sıralar gitmeniz gereken yerleri listeledik.

İşte baharın tadını çıkaracağınız yurt içindeki 10 güzel  rota.

Zaman zaman yağışlarla karşılaşsak da güneş yüzümüzü güldürüyor. Henüz yıllık izninizi almadıysanız tam da şu sıralar gitmeniz gereken yerleri listeledik. İşte baharın tadını çıkaracağınız yurt içindeki en güzel 10 rota…

Kaz Dağları
Tepelerdeki karın erimesi ve buzların çözülmesiyle birlikte Kaz Dağları'ndaki şelaleler, akarsular, dereler tekrardan canlanmaya başlıyor. Hava hâlâ biraz serin olsa da o güzel oksijeni hissetmek çok güzel.

Doğu Akdeniz 
Antalya, Adana, Hatay ve Mersin... Yazları sıcak ve kurak, kışlarıysa yağışı olan bu bölgeyi, yağmurla çok iç içe olmadan ve sıcaktan buharlaşmadan gezmek için ideal aylar nisan ve mayıs…

Bodrum 
Antik çağların Halikarnassos’u burası. Tarihin akışı içinde Aziz Petrus’a adanmış ve şehrin adı Petrius olarak değişmiş. Biz bu ismi dilimize uyarlamış ve Bodrum yapmışız. Son zamanlarda Bodrum öyle değişti ki yaz mevsimi dışında da hem kısa süreli tatil hem de yerleşme açısından tercih noktası haline geldi. Soğuktan hoşlanmıyorsanız denize girmek biraz zor olabilir ama baharı karşılarken huzurlu olmak için güzel yerlerden biri burası.

Abant 
Kışın gidilecek yerlerin arasında olan Bolu'daki Abant Gölü aslında ilkbaharla beraber gidilmesi gereken yerlerin de başında geliyor. Doğanın insanda hayranlık uyandırdığı bu yerde ilkbaharla beraber uyanan doğanın güzelliğini izleyebilirsiniz.

Safranbolu 
Karabük iline bağlı olan Safranbolu'da hem Karadeniz hem de İç Anadolu iklimi hüküm sürüyor. Kışlar soğuk, yazlarsa kurak ve sıcak olduğu için Safranbolu'nun keyfi en güzel ılık bahar günlerinde çıkarılıyor.

Efes antik kenti / İzmir 
Benim kum, deniz, güneşle işim yok, beni tarihle baş başa bırakın, diyorsanız bu yöreyi gezmek için en güzel zaman bahar. İzmir'in kavurucu sıcağına yakalanmadan geçirebileceğiniz güzel zamanlar için şimdi yola koyulmalısınız.

Alaçatı 
Yazın adım atacak yer olmayan Alaçatı baharda daha bir güzel. Güneşin iyice kendini hissettirmesiyle kuşların cıvıltıları karışınca baharı karşılamak için başka bir yer bulmanıza gerek kalmıyor.

Urla 
Baharda da çok güzel olan İzmir'in bu şirin ilçesi özellikle nisan ayındaki Enginar Festivali'yle baharda dikkatleri çekiyor. Baharda çıkılan bir Urla gezisiyle hem festivalin tadını çıkarabilir hem de ilçenin güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Kapadokya 
Karasal iklimin ağır bastığı Nevşehir'de yer alan Kapadokya'da kışlar sert yazlarsa kurak geçiyor. Kapadokya'yı gezerken bolca yürüyeceğinizi varsayarsak en ideal mevsim ilkbahar olacak.

Mardin 
Yaz aylarında yakan sıcakların hüküm sürdüğü bu etkileyici şehir, baharda keşfedilmek için sizi bekliyor.