Yunanistan altın vizeyi genişletecek

Yunan hükümeti, Avrupa Birliği (AB)'nin dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarına beş yıllık oturma izni sağlayan altın vize uygulamasının kapsamını genişletmeye hazırlanıyor.


Bu çerçevede, sadece ederi 250 bin euronun üzerinde mülk edinen üçüncü ülke vatandaşları için geçerli olan altın vizenin aynı değerde devlet tahvili ya da Yunan firmalarının hisse senetlerini satın alanlara verilmesi inceleniyor.

Edinilen bilgiye göre bu amaçla Yunan Maliye, Kalkınma ve Dışişleri Bakanlıkları ile ilgili kurumlar arasında geçtiğimiz günlerde toplantılar yapıldı. Toplantılarda henüz herhangi kesin bir karar alınmamakla birlikte Bulgaristan, Belçika ve Macaristan’daki benzer uygulamalar masaya yatırıldı.

Yunanistan’da, 250 bin euro ve üzerinde mülk satın alımı halinde geçerli olan altın vize uygulamasının yürürlüğe girdiği 2013 yılından bu yana yüzde 60’dan fazlası Çin ve Rus vatandaşları olmak üzere yaklaşık 1.350 kişiye “altın vize” verildi.

İlgili yasa, mülk satın alan yabancı ülke vatandaşının birinci derecede akrabalarına da beş yıllık oturma izni verilmesini öngörüyor. Yunanistan’da bu amaçla mülk satın alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 70-80 civarında. Bunların aileleri de eklendiğinde “altın vize” hakkı kazanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı 140’ı buluyor. Türkler, Atina’nın Kolonaki, Paleon Faliron ve Glifada semtlerinde mülk satın alıyor. Dairelerini ise kiraya vermeyi tercih ediyorlar.