Acentaları en büyük müşteri şikayeti dalgası bekliyor

Avrupaiçi gezilerde aşırı sıkışma ve kapasite üstü dolulukların sebep olduğu müşteri memnuniyetsizliğinin seyahat acentalarını son yılların en büyük müşteri şikayeti dalgasıyla karşı karşıya bırakacağı bildirildi.


TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Baraner, Avrupaiçi seyahatlerde aşırı sıkışma ve kapasite üstü dolulukların sebep olduğu müşteri memnuniyetsizliğinin seyahat acentalarını son yılların en büyük müşteri şikayeti dalgasıyla karşı karşıya bırakacağını ifade etti.

Son günlerde özellikle Avrupa'da bazı think tank ve yatırım gruplarının temsilcileriyle bir araya gelen TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, edindiği bilgi ve izlenimleri açıkladı.

Avrupaiçi seyahatlerde aşırı sıkışma ve kapasite üstü dolulukların sebep olduğu müşteri memnuniyetsizliği seyahat acentalarını son yılların en büyük "reklamationswelle" müşteri şikayeti dalgasıyla karşı karşıya bırakacağın bildiren Hüseyin Baraner, şu görüşlere yer verdi:

" Siyaset beni ilgilendirmiyor, zaten yılda tek mutlu olduğum an benim tatilim, onu da artık elimden aldırmam, diyenlerin sayısı hızla artıyor.

Bazı destinasyonların kanaat önderlerinde bu yıl kendi ülkelerinde yaşanan aşırı dolulukların kısa vadeli bir kazanç olduğunu , bu durumun orta ve uzun vadede kendilerine çok daha kalıcı zarar verebileceği endişesi gittikçe artıyor.

Tur operatörlerinin bazı destinasyonlar ile sıkıntıları arttı: Yoğun turist sayısına rağmen Touroperatörleri PerHead ( müşteribaşı) net kar beklentisi düşmeye devam ediyor.

Büyük otel yatırım grublarının ve özellikle tur operatörlerinin kendi şirket otel marka yöneticilerinde gelecek çeyrek asır içersinde siyaseten daha az riskli ve 12ay sezonu olan Karayipler ve Hint okyanusu' nu 1. Sıra yatırım bölgesi olarak kabul görmeye başladı.

Arab Yarımadası'nda siyasi fay hattının kırılması Körfez ülkelerinde orta ve uzun vadeli yatırımların cazibesini azaltacağı gözlemleniyor .

Dünyanın en önemli ve büyük uçak aktarma noktasını oluşturmak için devasa Havalimanı yatırımı gerçekleştiren Dubai, Abudhabi ve Doha'nIn her yeni gerginlikte hem fiyatsal  hem de operasyonel ciddi yolcu kaybına uğruyacağı beklenmektedir.

Bu gelişmelerin neticesinde İstanbul yeni havaalanı olağanüstü stratejik önem kazanıyor.

Bazı yatırımcılar alternatif olarak Gürcistan'ın konumunun, siyasi ve kültürel yapısının Asya - Avrupa bağlantıları için ideal olabileceğini belirtiyorlar.

Dünyanın her köşesi kendi içinde sıkıntılı: Kimse kimseye eskisi gibi hoşgörü ve alışılmış nezaketle yaklaşamıyor.

İstisnalar kaideyi bozmaz

Bazı noktalarda tam tersi gelişmeler olsa dahi yeni bir fenomen olarak Önyargı, ırkçılık hatta insanların bazı destinasyonlarda birbirleri ile tanışmaktan ürktüğünü gözlüyoruz.

Her Turizmcinin yıllardır severek kullandığı "Turizm bir barış sektörüdür" sözünün mutlaka acilen ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından içinin doldurulması gerektiğini kapalı kapıların arkasında vurguluyorlar.."