Alanya'da orman yangını

Antalya'nın Alanya ilçesindeki Sapadere Kanyonu'nda çıkan orman yangını nedeniyle kırsal kesimdeki bir mahalle boşaltıldı, yöre vatandaşların girişine kapatıldı. Yangını söndürmek için çalışan ekiplere "kaçın" diye talimat verildi.


Sapadere Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Sapadere Kanyonu bölgesinde rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen alevleri gören çevredekiler, yetkililerden yardım istedi. Alevlere Orman İşletme Bölge Müdürlüğüne ait 32 arazöz, üç dozer ve itfaiye ekipleriyle 4 yangın söndürme helikopteri, bir uçak ve çok miktarda orman işçisi müdahale ediyor.

Yangının hızla büyümesi nedeniyle tedbir amaçlı çevredeki 15 ev ve Sapadere Mahallesi tahliye edildi. Söndürme çalışmaları sırasında bir arazöz zarar gördü, bazı işçiler yoğun dumandan etkilendi. Söndürme çalışmalarında yaralanan bir işçi hastaneye kaldırıldı, yöreye dört ambulans sevk edildi. Yangının hızla büyümesi nedeniyle bölge vatandaşların girişine kapatıldı.

Alanya Belediyesi söndürme ekibinde görevli Ali Rıza Uyar, kendilerine yangın ihbarının gelmesi üzerine hızlıca bölgeye ulaştıklarını söyledi. Uyar "Yangın büyüyünce bize kaçın talimatı geldi. Bizim yapacağımız bir şey kalmadı. Yukarıda bir arazöz kalmış. Doğru mu, yanlış mı bilemiyoruz. Sonra biz aşağı tarafa kaçtık." dedi.