Araplar Saros Körfezi'ne turistik tesis kuracak

Arapların yöredeki yatırım yerlerini tespit ettiklerini ve çalışmaları olumlu sonuç vereceğine inandığını bildiren Edirne Valisi Özdemir "Enez'deki balıkçı barınaklarımız, yat limanı olarak hizmet verebilecek alt yapıya sahip," dedi.


ATÖ Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid ile beraberindeki heyet, 10 Mayıs 2017 günü Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun tavsiyesi üzerine turizm alanında çalışmalar için Edirne'ye geldi.


Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt'un da bulunduğu bir toplantıya katılan konuk heyet, Edirne'nin Saros Körfezi kıyısındaki turistik ilçesi Enez'i de inceledi.

Dünyanın en temiz körfezlerinden Saros kıyısında ve Yunanistan'ın havalimanı olan Dedeğaç kentine denizden yaklaşık 10 mil mesafede bulunan Enez Limanı'nı inceleyen Araplar, burada yatlarına bir liman yapmak için harekete geçti. Arapların özellikle kış aylarında yatlarını park edebilecekleri ve yaz aylarında buradan dünya ülkelerine açılabilecekleri bir liman olarak kullanmak istedikleri bildirildi.

ATÖ Başkanı Dr. Banadar Bin Fahad Al Fuhaid, geçen yıl Türkiye'ye 3,5 milyon turist geldiğini, Arap ülkelerini ise 2 milyon Türk turistin ziyaret ettiğini bildirmiş ve şunları söylemişti:

"Bilinen bir şey vardır Türk-Arap dünyasının turisti en çok para harcayan turistler olarak görülmektedir. Şuna dikkat çekmek gerekiyor ki Türk ve Arap yatırımcıları arasında karşılıklı olarak yatırımların çoğaldığını görmekteyiz. Arap aleminin şu anda Türkiye'deki yatırımlarının büyük bir hacim aldığını görüyoruz. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki zaman diliminde Arap turistin destinasyon olabilme yoluna girebileceğini görüyoruz. Toplantı içerisinde bir müşterek bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu ekip hem Edirne, hem de Türkiye turizmine hizmet edecek. Ele almak istediğimiz şey şudur. Edirne Valimiz ile bir anlaşma imzaladık. Pazarlama ve tanıtım çalışmalarının ne şekilde olacağını görüştük."

Vali Günay: Yatırım alanlarını tespit ettiler

Edirne Valisi Günay Özdemir, ATÖ üyelerinin Enez ilçesini ve limanı incelediğini ve çalışmaların sürdüğünü söyledi. Edirne'nin tarih ve turizm açısından önemli bir şehir olduğunu ifade eden Vali Özdemir, şöyle konuştu:

"Asıl önemli olan ve Türkiye'de belki de gözden kaçan konulardan biriside birçok kişi Edirne'nin sahil şeridi olduğunun farkında değildir. Edirne'nin denize kıyısı olduğunu, deniz turizmin ne kadar önemli olduğunu biz anlatmaya, tanıtmaya çalışıyoruz. Özelikle Arap Turizm Örgütü'nden gelen heyetle 3 günlük burada bir çalışma yaptık. Daha sonra genel sekreter yardımcısı özel olarak burada kaldı, bir rapor hazırladı ve özelikle de Keşan, Enez bölgesindeki bütün sahillerimizi dolaştılar. Bunlarla ilgili ciddi bir çalışma yaptılar, 2-3 gün, bunların raporları henüz elimize gelmedi, ama onların bölgeden çok memnun kaldıklarını biliyoruz. O bölgeyi tercih edeceklerini biliyoruz . Çünkü bizim orada şu an Enez'de yapılan balıkçı barınaklarımız, yat limanı olarak hizmet verebilecek alt yapıya sahip. Deniz olarak çevre güzellikleriyle, deniz güzellikleri Saroz körfezimizin güzelliğiyle de, aslında dünyada en önemli yerlerden birisi. Şu anda biz burasını özelikle Arap dünyasındaki turistlere bunu anlatmaya çalışıyoruz. Arap Turizm Örgütü burada çalışıyor. Bunun da olumlu sonuçlar vereceğine inanıyoruz."

Vali Özdemir, Arap Turizm Örgütü üyelerinin yöredeki yatırım yerlerin, tespit ettiklerini bildirdi ve "Araplar yatırım yaparak o bölgede beraberinde turist getirecek yatırımlar yapacak alanları tespit ettiler. O bölgede yatırım yapacak alanları tespit edip o yöreye yatırım yapacak, turistleri de getirecekler. Orada balıkçı barınakları da var. Arapların orada ortamı bozmadan yöre halkıyla beraber yaşamasını sağlayacağız" dedi.

Zıpkınkurt: Araplar yat limanı kuracak

ATÖ'nün Edirne'deki toplantılarına katılan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Arapların Enez İlçesi'nde yat limanı yapmak için çalışma başlattığını söyledi. Saros'un 2006 yılında Kütür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi" ilan edildiğini ve turizm yatırımı beklediğini belirten Zıpkınkurt, "Enez, Yunanistan'ın Dedeağaç (Alexandroupolis Dimokritos) Havaalanı'na yakın. Dolayısıyla Araplar kışı konaklayacağı büyük yatların Enez'de olabileceği sonucuna vardılar.

Önümüzdeki dönem böyle bir çalışma olup bunu hükümetimizle paylaşacağını biliyorum. Enez yat limanı olursa bölgeye ciddi bir yatırım olacağını düşünüyorum. Arapların yat limanı olarak Enez'i istemelerinin en büyük nedeni İtalya'da Dubrovnik'te yatlarını Akdeniz'de kışı geçirtiyorlar. Burada maliyetler çok yüksek. Dolayısıyla Enez limanı onlar için hem fiyat açısından uygun olacak hem de İstanbul'a yakın olduğu için yatırım yapma tercih nedeni olacaktır" diye konuştu.

Arapların yapacağı yatırımlarla ilgili bir rakamın henüz belli olmadığını ifade eden Zıpkınkurt,  şöyle konuştu:

"Arapların burada yapacağı yatırımlar ile ilgili rakamsal çalışma yapmadık. Bunun fizibiletisini çıkarmadık. Ancak şöyle bir avantaj var, İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'de yapılacak yatırımları bir garantör bir sigorta poliçesi üretti. Dolayısıyla Türkiye'de yatırım yapacak bir yatırımcı İslam Kalkınma Bankası garantörlüğünde bütün riskini o poliçeye bağlamış oluyor. Türkiye'ye yapılan yatımında herhangi bir riski yok yatırımcı açısından. Bu da bir avantaj."

Enezliler istiyor, balıkçılar endişeli

Edirne İl Genel Meclis üyesi Şenol Kılıç, Arap turistlerin Enez'de gerçekleştireceği yatırımın doğru yatırım olduğunda sevindirici olacağını bildirdi ve şunları ifade etti:

"Bu bizim için sevindirici bir olay, şayet gerçek bir yatırımcıysa. Tarihi Milat'tan önce 6000'li yıllara uzanan bu güzel ilçe cennetten bir köşe durumunda. Mutlaka bu limanın değerlendirilmesi gerekiyor. 1980 yılında yapımı gerçekleşen bu liman bugüne kadar atıl kalmış durumdadır. Ormanı ve doğasıyla cennetten köşe Enez'in bir an önce doğru yatırımcılarla doğru yönlendirilmeye keşfedilmeye ihtiyacı vardır. Şayet bahse konu olan bu yatırımcılar gerçek anlamda yatırımcıysa onların gelip bu atıl durumdaki Enez limanına içtenlik kazandırması bizi çok mutlu eder."

Enez Limanı'nda tekneleri olan ve balıkçılıkla uğraşanlar, Arapların yat limanı kurulmasıyla birlikte kendilerinin ne olacağı konusunda endişelerini dile getiriyor. Balıkçılardan Celil Toker, Arapların yat limanı yapmasının ardından bölge halkının mağdur olacağını düşündüğünü söyledi ve şöyle konuştu:

 "Araplar buraya yatırım yapmasının ardından biz balıkçıları istemezler. Biz bu limana giremeyiz, buradaki balıkçılar çok geliri olan insanlar değiller. Onlar buraya geldikten sonra burası yat limanı olursa burada balıkçılık biter. Ben istemiyorum."

Balıkçı Zafer Kılıçoğlu da balıkçıların limanı kullanmaya devam etmeleri halinde Arapların yat limanı olarak Enez Limanı'nı kullanmalarında bir sakınca olmadığını söyledi.

Milliyet