Avcı: Oteller çok ciddi fiyat kırdı

Kültür ve Turizm Bakanı  Avcı “Turist sayısı itibarıyla iyi gidiyoruz ama bu arada geçen yılın krizinin de etkisiyle işletmelerimiz çok ciddi fiyat kırdı,"dedi. 


Bakan  Avcı “O yüzden turist sayısının artmış olmasına rağmen gelirimize aynı oranda yansımıyor,” şeklinde konuştu.

Oültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmcilerin bu yıl çok ciddi oranda fiyat indirimi uyguladığını söyledi.

Turizm sezonunun 2016’da çok sıkıntılı bir dönem geçirdiğini bildiren Avcı, bu yıl erken rezervasyonların iyi olduğunu ifade etti.

Turizm sezonunu değerlendiren Avcı, 2017 yılı itibarıyla Rusya pazarında toparlanmanın başladığını, Rus turistlerin tercihlerinde Türk turizminde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Almanya, Fransa ve İngiltere pazarında da kıpırdanmaların olduğunu kaydeden Avcı, şunları söyledi:

“Erken rezervasyonlar iyi ama hemen tabii 2015 öncesine dönemezsin. Turist sayısı itibarıyla iyi gidiyoruz ama bu arada geçen yılın krizinin de etkisiyle işletmelerimiz çok ciddi fiyat kırdılar. O yüzden turist sayısı artmış olmasına rağmen gelirimize aynı oranda yansımıyor bu artış. Çünkü fiyatları çok düşürdüler.”

"Yerli yabancı ayrımı yok"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık da sektörün kapasite kullanımını artırmak için fiyat konusunda taviz verdiğini söyledi.

Turist artışı için gerekli her türlü adımın atıldığını belirten Ayık, buna fiyat indirimlerinin de dahil olduğunu kaydetti.

Ayık, indirimlerde yerli ve yabancı turist ayrımı yapılmadığını savundu. Gazete Habertürk'ten Aykut Yılmaz'ın bildirdiğine göre Ayık, indirime ilişkin soru üzerine “Bu konuda bir şey söylemek için ayrıntılı bir çalışma yapmak gerekir” dedi.

"Avrupa'da son dakikaya kaldık"

2016 yılındaki uçak krizinden sonra neredeyse sıfırlanan Rus turist sayısında toparlanma başladığını kaydeden Ayık, Avrupa’da ise sorunun devam ettiğini ifade etti.

Ayık şöyle konuştu:

“Şimdi rakamlar oldukça iyi gidiyor. Muhtemelen 2015 yılı rakamlarının üzerinde 2014 rakamları seviyesine çıkabilir. Hedef 4 milyonun üzerini görmek. Avrupalı turistte sıkıntılar kısmen de olsa devam ediyor. Avrupa’da son dakika satışlarıyla kayıpları telafi etmeye çalışıyoruz. Arzu ettiğimiz bir geri dönüşü halen gerçekleştiremedik.”