Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'nda yangın

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, bir çiftin ormanlık alanda çay demlemek isterken yaktığı ateş yangına neden oldu. İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangında 2 dönüm ormanlık alan kül oldu.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içindeki alanda piknik ateşi nedeniyle çıktığı sanılan yangın 2 dönüm orman örtüsü ve bodur çam ağaçlarını küle çevirdi.

Alevler havadan ve karadan müdahale ile söndürülürken yangına neden oldukları ileri sürülen biri kadın iki kişiyi jandarma gözaltına aldı.

İstanbul’dan bayram tatili için Ayvalık’a tatile geldikleri öğrenilen Öğretmen A.Y. ile yanındaki S.Y., bugün saat 14.30 sıralarında, Küçükköy Mahallesi’ndeki dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları’nın uzandığı Badavut Mevkisi’ndeki, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Sosyal Tesisleri’nin karşısındaki tepelik alanda piknik yapıp, ateş yaktı. İkilinin çay demlemek için yaktığı ateşin Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde kalan ormanlık alanda  yangına neden olduğu ifade edildi.

2 dönüm alan yandı

Dumanları farkedenlerin ihbarı üzerine yöreye Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği ekipleri sevk edildi. Arazöz ve itfaiye araçlarıyla su sıkılarak alevlere müdahale edildi. Çevredekiler de kazma, kürek ve dal parçalarıyla söndürme çalışmalarına destek verdi. Alevler daha fazla büyümeden güçlükle söndürülürken 2 dönümlük alandaki orman örtüsü ve bodur çam ağaçlarını küle çevirdi. Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, yangınla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Yangının çıktığı bölge Milli Parklar Genel Müdürlüğü sorumluluk alanında Tabiat Parkı’nın Sarımsaklı bölümünde kalıyor. Burada orman ile vatandaşlarımızın tapulu evleri iç içe. Şu anda jandarma ekipleri, yangının çıkmasına neden olan iki kişi hakkında gerekli soruşturmayı başlattı. Yangının gerçekten bu çiftin çay demlemek amacıyla yaktıkları piknik ateşi nedeniyle mi, yoksa başka bir sebeple mi çıktığını hukuki bir zemin içerisinde netleştirecek. Yangına şu anda müdürlüğümüz bünyesindeki 3 arazözümüz, 2 su tankerimiz ve belediyeye ait su tankerleri ile 3 itfaiye aracı müdahale etmiştir. Müdürlüğümüze bağlı bir yangın söndürme helikopteri de havadan söndürme çalışmalarına destek verdi."