Bayraktar'ın Miami'deki projesi tehlikede

ABD tarihinin en önemli ekonomik krizinin ortasında, yani 2008'de Türk İşadamı Mehmet Bayraktar'ın Miami'de başlatma kararı aldığı projesi çok konuşulmuştu. 


Uluslararası piyasaların geleceğinin tehlikede olduğu bir dönemde Bayraktar Holding'in Kurucusu Hüseyin Bayraktar'ın oğlu Mehmet Bayraktar o dönemde 640 milyon dolara büyük bir projeye başlayacağını açıklamıştı. İşte o proje tehlikede…


Dünya gazetesi yazarlarından Kerim ÜLKER'in bildirdiğine göre Mehmet Bayraktar'ın sahibi olduğu Miami merkezli Flagstone Property Group, 2001'de ABD'nin yaşadığı en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül'den 6 gün sonra Island Gardens Miami Projesi'ni kazanmıştı. Araya 2008 krizi girmesine rağmen Bayraktar, yedi yıldır peşinde koştuğu o dönem için 640 milyon dolarlık projenin temelini attı.

Island Gardens Deep Harbour Yachting Resort Miami adlı projede turizm devi Shangri-La Hotel ile anlaşıldı. Projedeki bir diğer oteli ise Hilton işletecekti. Shangri-La Hotel, aynı zamanda rezidansları da yönetecekti. Ayrıca Rolls Royce ile bir anlaşma imzalandı ve hem otel hem rezidans müşterilerinin aldıkları pakete göre burada kaldıkları süre boyunca Rolls Royce ile gezecekleri açıklandı. Rezidans bölümünden ev alan müşterilerin kullanımlarına sunulmak üzere küçük bir yat filosu da oluşturulacağı duyuruldu. Proje için Miami'de referanduma gidildi ve yüzde 68 evet oyu alındı. Davalar açıldı ancak proje aksamadı. Ta geçen haftaya kadar.

Proje üzerindeki kara bulutlar gezmeye devam ediyor. Şu anda olan ise en tehlikelisi olarak görünüyor. Bayraktar'a ait Flagstone, Miami'de otel kompleksi inşaatı konusunda sözleşme şartlarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Miami'deki komisyon yetkilileri, incelemelerinin sonunda Flagstone şirketinin 31 milyon dolarlık otopark ve mağaza inşaatı için ağustos ayında imzalanan anlaşmayı ihlal ettiğini bildirdi. Şirketin arazi kiralama sözleşmesinden önce gereken zorunlu inşaat kredisini almadığını kaydeden ABD yetkilileri, basına Flagstone ile anlaşmayı iptal etmenin gündemde olduğunu açıkladı.