Bayram turizmciyi de tatilciyi de güldürdü

Uzun süre dokuz güne uzatılması için uğraşılan hafta sonu başlayacak olan Ramazan Bayramı hem turizmcinin hem de tatilcinin yüzünü güldürdü. 


Sözcü gazetesinden Sayime BAŞÇI'nın bildirdiğine göre kıyılardaki doluluk bayram döneminde yüzde 100'e ulaşırken bu yıl kültür turlarında da hızlanma görülüyor. Akraba ziyaretleriyle birlikte Türkiye'nin tamamında bir hareketlilik başlarken turizm şirketleri doluluktan, tatilci ise 1.500 TL'lik tatil fiyatından memnun.
Kısa tatil süresine rağmen, turizmde beklenen çıkışın yakalandığını anlatan Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, bu trendin yaz sezonunun tamamına yayılacağını söyledi.

İZİNLERLE SÜRE ARTIRILDI

 Tesislerin büyük bir bölümünün dolduğunu aktaran Ayık, talebin ise hem yerli hem de yabancı turistten geldiğini söyledi.

 Ayık “Kıyı bölgelerinde doluluk yüzde 100'leri bulur. Bunun yanında eş dost akraba ziyareti şeklinde de bir hareketlilik yaşanacak. İnsanlar hafta içinde kalan diğer günleri de alarak bayram tatilini dokuz güne çıkardılar,” dedi.

 Türkiye'nin geniş portföyüyle turizm alanında her kategoride tesise sahip olduğunu söyleyen Ayık, Antalya ve yöresinin avantajlı olduğunu ancak diğer bölgelerde de hızlı büyümeler beklediklerini bildirdi.

Ayık sözlerine şöyle devam etti:

“Burada sektöre eş dost akraba ziyaretlerini de düşünerek bir bütün olarak bakmak lazım. Örneğin Trabzon'a gidiyor ama bir gün yaylaya çıkıyor. Adana'ya giden Mersin'e de uğruyor. Aynı şey Ege Bölgesi için de geçerli.”

 BAYRAMA EK SEFER

 Bu arada, bayram nedeniyle artan yolcu trafiğine paralel hem hava yolu hem de otobüs firmaları ek seferler koydu.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, tatil dolayısıyla yola çıkacak yolcuları, korsan otobüslerle seyahat etmemelerini önerdi ve şöyle konuştu:

“Bayramdan önce otogardan günde 2 bin otobüs çıkış yapacak. Bugün 2 bin 200, yarından itibaren de 2 bin 500'ün üzerinde otobüs otogardan çıkacak. Bayram yaklaştığı için ek seferler de düzenlenecek.''

 SON DAKİKA SATIŞI ETKİLİ

 Pronto Tur Başkanı Ali Onaran, referandumun sonuçlanması ile turizmde belirsizliğin ortadan kalktığını ve satışların hızlanmaya başladığını bildirdi. Bu dönemde bayram satışlarının biraz daha son dakikaya kaldığını anlatan Onaran “Hem yurt içinde hem Antalya'daki tüm oteller doldu. Tüm kapasitemizi sattık,” dedi.

 Onaran, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “En büyük satışlar tam bayramın üstüne oturan tarihler için oldu. Bu tatilde Balkanlar, İspanya ve İtalya en önde satılan yerler. Geçen yıl 9 günlük tatil kadar kültür turu sattık bu Ramazan Bayramı için. 4 günlük yurtiçi tatil fiyatı ortalama 1.200- 1.500 TL arasında. Yurt dışı da oldukça cazip. 1.200 TL'ye yurt dışında da dört gün tatile çıkılabiliyor.”