Bayram yerli turist yüzde 40 azalacak

Geçen yıla göre daha kısa sürecek olan bayram tatili, yurtiçi turizmi de etkiledi. Turizmciler, yerli turist sayısının Ramazan Bayramında geçen yıla göre yüzde 40 düşerek 200 binde kalacağını öngörüyor. Yabancı turist ise açığı kapatamıyor.


Geçen yıllarda dokuz günlük tatiller nedeniyle bayramları hareketli geçiren turizm sektörü, bu sene aynı canlılığı yakalayamayacak. Turizm sektörü temsilcileri, geçen yıl ortalama 350 bin kişinin seyahat ettiği bayramlarda bu yıl 200 bin kişinin tatile çıkmasını öngörüyor.
Bayram turistinde yüzde 40’tan fazla azalma beklenirken, geçen yıl yüzde 90’lara ulaşan otel doluluk oranlarının da yakalanamayacağı bildirildi.

Ramazan Bayramı tatiliyle ilgili olarak konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, geçen yıl dokuz gün süren Ramazan Bayramı tatilinde 350 bin kişinin seyahat edip 500 milyon liralık pazar oluşturduğunu söyledi.

Ulusoy, bu yıl seyahat edecek kişi sayısının 200 bine ineceğini, 2016’da ortalama yüzde 90 olan otel doluluk oranının da bu yıl tatillerin kısa olması nedeniyle yakalanamayacağını bildirdi.

DiTürk turistlerin Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne yoğunlaşacaklarını kaydeden Ulusoy, şöyle konuştu:

“Akdeniz’de Antalya, Kemer, Belek, Alanya, Side, Ege’de ise Bodrum başta olmak üzere Didim, Kuşadası, Marmaris ve Fethiye talebin yoğunlaştığı destinasyonlar. Kültür turları arasında Kapadokya, Kuzey Ege ve Karadeniz’e ilgi yoğun olacak.”

Ulusoy, yurtdışı turlarında ise vizesiz Balkan ülkelerinin öne çıktığını, ayrıca Yunanistan, İspanya, İtalya ve Orta Avrupa’nın da talep gördüğünü bildirdi.

Ege öne çıkıyor

Türk turistlerin bayramda Türkiye’ye yakın destinasyonları tercih edeceklerini bildiren Pronto Tur'un Sahibi Ali Onaran da bu bölgedeki otellerin yüzde 90’ının şimdiden dolduğunu açıkladı.

Türkiye’de ise geçen yıla göre Ege Bölgesi’nin tercih edilme oranının artığına işaret eden Onaran “Türkiye’de bu yılki bayram tatillerinde birinci sırada Akdeniz kıyıları olacak. Fakat Ege de bu yıl ön plana çıkacak. Bölgedeki otellerin tercih edilme oranı geçen yıla göre artacak,” dedi.

Bunun yanı sıra Antalya civarındaki otellerin yüzde 100’ünün dolmasını beklediklerini söyleyen Onaran, ayırtılmayan az bir yerin de son anda tutulacağını ifade etti.

Ayrıca kültür turlarının da bu yıl ön planda olacağını söyleyen Onaran, şöyle konuştu:

“Kapadokya yöresi tatilleri fazla talep görüyor. Oradadaki otellerin doluluk oranlarının da yüzde 100’e yakın olmasını hedefl iyoruz. Yurtiçi, yurtdışı ve kültür turlarında erken rezervasyon yüzde 20’nin üzerinde seyrediyor. Özellikle referandum sonrası kıpırdanma oldu. Belirsizlik kalktı, artık insanlar ileriye yönelik tatil rezervasyonları yapabilecek."

Antalya, Bodrum ve Marmaris’e talep yoğun

Ramazan Bayramı tatilinda üç günlük kısa bir tatil dönemi olacağına işaret eden ETS Tur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek, Antalya, Bodrum ve Marmaris’e yoğun talebin olacağını söyledi. Özbek, şunları ifade etti:

“2016’da Avrupa pazarı düştü. Rusya’dan neredeyse kimse gelmedi. Dolayısıyla otellerimiz çok boştu. Alternatif turizm alanları da olmayınca Türkler otelleri doldurdu. Kesinlikle 2017 rakamları 2016’nın çok üzerinde olacak."

 Bodrum’da yer alan Bodrium Otel&SPA Oteli yetkilileri de bayramda otel doluluğunda yüzde 90’a ulaşacaklarını söyledi.

Rezervasyonlarda sıkıntılı olduklarını belirten yetkililer “Rusya pazarının açılmasıyla bu yıldan umutluyuz. 15 Hazirana kadar erken rezervasyon taleplerimiz sürecek. Şu anda erken rezervasyonda daha çok yerli turistler otelimizi tercih ediyor,” dedi.

 İrem ÇETİNGÖZ / Dünya