Çamlıca’da otele belediyeden ret bakanlıktan olur

İstanbul’daki Küçükçamlıca Tepesi’nin eteklerinde yer alan Bilfen Okulları'nın bitişikteki üç parsel halindeki yaklaşık 20 bin metrekarelik araziye otel yatırımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıramadığı plan değişikliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerçekleştirdi. 


20 bin metrekarelik arazide inşaat alanı 7 bin metrekareden 12 bin metrekare’ye çıkarıldı. Park alanı 13 bin metrekareden 8 bin metrekareye düştü. Turizm alanı ilan edilen araziye otel inşa edilecak.


Küçükçamlıca’daki yaklaşık 20 bin metrekarelik arazinin 13 bin metrekaresi 11 Temmuz 2005 tarihinde, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanan imar planlarında park alanı olarak ayrılmıştı. Geri kalan kısmı ise planlara turistik tesis alanı olarak işlenmişti. Arsa sahipleri, arazinin büyük kısmının park alanına ayrılmasına itiraz etmiş, ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi bu itirazı kabul etmemişti.

Bilfe,n 2007 yılında aldığı arazide imar değişikliği için 2010 yılında İBB’ye başvurdu, imar dosyası İBB Meclisi gündemine çeşitli tarihlerde 4 kez geldi. İmar değişikliğine, İBB Meclisi’nden onay çıkmadı. İBB’nin vermediği imar değişikliğine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay verdi.

Yeni plan değişikliği ile arazinin 5 bin metrekaresi daha turizm alanı ilan edilerek imara açıldı. 12 bin metrekarelik araziye otel kurulacak.

Gazeteler