Corpera Turizm'e havuz davası

Tescilli kültür varlığı olan ABD'ye ait Beyoğlu'daki konsolosluk binasının çatısına kurulan havuz mahkemelik oldu. Koruma Kurulu, Serdar Bilgili'nin patronu olduğu şirketin hakkında suç duyurusu için başvurdu.


Beyoğlu Tepebaşı'nda 1860'da inşa edilen ve 1906'dan 2003 yılına kadar ABD'nin büyükelçilik ve konsolosluk olarak kullandığı tarihi binadaki restorasyon rezaleti yargıya taşındı. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, onaylı projeye aykırı yapılaşmaya giden Bilgili Holding Başkanı Serdar Bilgili'nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Corpera Turizm hakkında suç duyurusu için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.SÖZCÜ'nün 2015 yılında konuyu gündeme getirmesinin ardından Soho House adıyla hizmet veren Palazzo Corpi adlı binanın çatısına açılan kaçak havuz kapatılmıştı.

51 yıllığına kiraladı

Corpera Turizm bunun üzerine binanın bahçesine inşa edilen Soho Otel'in çatısına yeni bir havuz kurdu. Ancak bu havuz da mühürlendi. Firmanın Koruma Kurulu'na yazı yazarak restorasyon projesine uygun olmayan bölümleri yıkarak yapıyı orijinal haline getirmek için izin istediği öğrenildi. Serdar Bilgili, binalar yenilendiğinde “Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en iyi restorasyon çalışmasına imza atıyoruz,” demişti.

ABD hükümetinin ülke dışında edindiği Avrupa'da ilk, dünyada da ikinci temsilcilik binası olan yapı 2008'de Corpera Turizm tarafından 51 yıllığına kiralandı. 4 dönüm arazi üzerine kurulu konsolosluk Palazzo Corpi, Annex ve Chancery olmak üzere, birinci ve ikinci derece tarihi eser niteliğinde üç binadan oluşuyordu. Corpera Turizm, bahçeye de yeni bir bina inşa ederek dört binanın işletilmesi için dünyaca ünlü Soho House ile el sıkıştı. Londra, Berlin, Miami ve New York'ta olan şubeleri ile tanınan Soho House'ın işlettiği binalara sadece üyeler girebiliyor, otelde ise her isteyen kalamıyor.