Havayolu şirketleri İspanya ve Yunanistan’a yöneldi

Rus ve Avrupalı turistler Türkiye yerine İspanya ile Yunanistan’ı tercih edince havayolu şirketleri de rotalarını bu ülkelere çevirdi.


Uçak düşürme kriziyle Rusya pazarını kaybeden, Sultanahmet ve Taksim patlamalarının ardından referandum dönemindeki siyasi gerginliklerle Avrupa pazarından da darbe yiyen turizmci, uçakları da rakiplere kaptırdı.

2016'da 10 milyon azalarrak dibe vuran turist sayısının ardından Avrupalı uçak şirketleri, bu yılki uçuşlarını talep patlaması yaşanan Yunanistan ve İspanya'ya yönlendirirken Türkiye'deki yerli uçuş firmaları da yaşanan daralmaların ardından filolarında azaltmaya ya da uçak satışına yönelmişti.

Son dönemde Rusya ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde başlayan hareketlilik turizmcinin yüzünü güldürse de rakip ülkelere kaptırılan uçaklar sektörün yeni krizi olarak masaya konuldu.

Artık sezonun başlaması ile yılın genel durumunun ortaya çıktığı bu dönemde tek sevindirici gelişmeyi Rusların dönüşü olarak gösteren Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, Türkiye'nin turist getirecek uçak bulamadığına dikkati çekti.

Corendon olarak da beş uçağı farklı bölgelere yönlendirdiklerini ve şimdi de kiralayacak uçak aradıklarını bildiren Karaer, sıkıntıyı şu sözlerle değerlendirdi:

“Ne Türkiye'de ne de yurt dışında uçak bulabiliyoruz. Türkiye'de yaşanan krizden dolayı uçak firmaları uçuş sayılarını azalttılar. Avrupalı firmalar ise slot ve seferlerini İspanya ve Yunanistan'a yönlendirdi. Aradaki köprüyü sağlayan havayolu taşımacılığı olmadığı sürece bu işi gerçekleştirmek mümkün değil.”

"RİSK ALABİLEN GELİYOR"

Sezon öncesinde Avrupa ülkeleri ile çıkan siyasi sıkıntıların sektörde beklenmeyen ikinci bir dip yarattığına dikkati çeken Karaer, İspanya ve Yunanistan'da yer bulamayan turistlerin Türkiye'yi üçüncü seçenek olarak tercih ettiğini ifade etti.

Turistleri yüzde 50'ye varan fiyat düşüşleriyle cezbetmeye çalıştıklarını söyleyen Karaer “2017'nin 2016'dan daha kötü olacağını düşünmüyorum ama siyasi olayların ardından ilk etapta 2016'nın da gerisine düştük. 2016'da Corendon ile 250 bin kişiyi Türkiye'ye tatile getirdik,” dedi.

"KORKARAK GELDİLER, MUTLU AYRILDILAR"

Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Atılay Uslu, Hollanda ve Belçika'ya yönelik olarak anket düzenlediklerini açıkladı. Uslu, GFK'nın bin kişinin arasında yürüttüğü araştırmada Türkiye'ye gelirken endişe içinde olan Hollandalı turistlerin, ülkelerine ise mutlu döndüğünü bildirdi.

Uslu, mayıs ayında Türkiye'ye gelen Hollandalı turistlerle ilgili araştırmaya göre turistlerin yüzde 47'si Türkiye'ye gelirken korktuğunu, ancak yüzde 96'sı tatil sırasında kendini emniyette hissettiğini, yüzde 89'u da bu yıl içinde tekrar tatile gelmek istediğini ifade etti.