Hotelus Royal'in işletmecisi yurt dışına kaçmış

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki dört yıldızlı Hotelus Royal'de odaları internet ve telefonla birçok kişiye sattığı gerekçesiyle aranan işletmeci S.G. ve ona yardım ettiği öne sürülen arkadaşı B.S.’nin yurt dışına kaçtığı öğrenildi. 


Süphelilerin bu yolla yaklaşık 10 milyon lira haksız kazanç elde ettiği öne sürüldü. Polis, otel işletmecisi S.G. ile olayla bağlantılı olduğu ileri sürülen B.S.’nin 23 haziranda yurt dışına çıkarak Kazakistan’a gittiğini tespit etti.

Ramazan Bayramı tatilini geçirmek için günlerce önceden İçmeler Mahallesi’ndeki dört yıldızlı bir otele internet üzerinde her şey dahil, kişi başı 95-120 lira ödeyerek rezervasyon yaptırarak İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun, Ordu ve Diyarbakır gibi çeşitli illerden tatile gelen bir çok tatilci kapıda kaldı.
Odaların birden fazla kişiye satılması nedeniyle mağdur olan tatilciler, bavullarıyla otel lobisi ve bahçesinde uzun süre bekledi. Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüoğlu ve GETOB Müdürü Cahit Sarıbey’in müdahalesiyle kentte gelip sokakta kalan tatilciler, çeşitli otellere ücretsiz yerleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın emri ve kaymakamlığın talimatıyla Marmaris Belediyesi'nce otel boşaltılarak mühürlenerek faaliyetine son verildi.

BİR ODAYI 20-30 KİŞİYE SATMIŞ

Nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla polis soruşturma başlattı. Konuyla ilgili incelemede, otel sahibi S.H.’nin işletmeyi 10 Kasım 2017’ye kadar S.G.’ye kiralandığı öğrenildi.

Yiyecek ve içecek firmalarıyla otel çalışanı 80 kişiye ücretlerini üç aydır ödemediği ortaya çıkan işletmeci S.G.’nin arkadaşı B.S. ile birlikte, otelin resmi web sayfasından cazip kampanya başlığıyla bayram öncesi 95 ile 120 lira arasında her şey dahil sattığı, ayrıca 15 eylüle kadar bir odayı 20-30 kişiye satarak yaklaşık 10 milyon lira elde ettiği ifade edildi.

Ülkenin çeşitli kentlerindeki binlerce vatandaş yanı sıra Avrupa ülkeleri, Kazakistan ve Rusya’dan turistlere aynı odayı peşin ücretle sattığı ortaya çıktı.

"7 BİNE YAKIN MAĞDUR VAR"

Polis, otel işletmecisi S.G. ile olayla bağlantılı olduğu ileri sürülen B.S.’nin 23 haziranda yurt dışına çıkarak Kazakistan’a gittiğini tespit etti. Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Şehit Nedip Cengiz Eker Polis Merkezi’ne 6 gün içinde 700 mağdurun şikayet için başvurduğu öğrenildi.

Ayrıca 81 İl Cumhuriyet Başsavcılıklarına yazı gönderilerek mağdurların kendi şehirlerinde suç duyurusunda bulunmaları ve tüketici haklarına şikayet etmeleri istendi. İncelemelerde mağdur turist ve vatandaşların sayısının 7 bine yakın olduğunun ortaya çıktığı ifade edildi.

Öte yandan, polis ile zabıta, mühürlenen otelin önünde yağma ve saldırıya karşı geniş güvenlik önlemi almaya devam ediyor.

GETOB Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu, konuyla ilgili olarak "Krizi kısa sürede atlamamıza yardımcı olan, mağdur vatandaşlarımızı ücretsiz olarak konaklatan otel sahibi dostlarımıza teşekkür ediyorum," dedi.

Hürriyet