İstanbul'da Mavi bayrak sayısı azaldı

Yaz tatiline henüz çıkamayanlar ya da tatilde İstanbul'da vakit geçirecekler için çok önemli sorular: İstanbul'da nerede denize girmeli? Hangi koylar daha temiz? Mavi bayraklı plajları belirleyip denetleyen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)'nın hazırladığı raporda bu yıl kötü bir sürpriz var! İstanbul bir mavi bayrağını daha kaybetti! İşte İstanbul'un mavi bayraklı en temiz plajları

2016 yılında Türkiye'de tam 444 mavi bayraklı plaj vardı. Bu yıl ise Mavi bayraklı plajların sayısı 454'e çıktı. Bunlardan kaç tanesi İstanbul'da diye sorarsanız geçen sene üç tanesi diyorduk. Şimdi ise bir Mavi bayraklı plaj daha ünvanını geri verdi. Peki Mavi bayraklı olmayan plajlarda denize girilmez mi?

TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol'un açıklamasına göre girilir, ama Mavi bayrak için Avrupa Birliği Yüzme Suyu Yönetmeliğine göre yüzme suyunun 'girilebilir değil, mükemmel' kategorisinde olması gerekir.

İstanbul'da denize girilebilecek yerlerin deniz suyu analizi Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı il düzeyindeki laboratuvarlarda ölçülüyor.

TÜRÇEV ise kendilerine başvuran plajların mükemmel kategorisinde olup olmadığına bakıyor.

İstanbul Şile'deki Ağlayan Kaya Plajı 2012 yılından beri mavi bayraklıydı. Fakat bu sene Mavi bayraklı plajlar listesinden çıkarıldı.

Ağlayan Kaya Plajı efsanelere konu olan Ağlayan Kaya'nın kenarına kurulu.

İstanbul'da mavi bayraklı iki plaj kaldı böylece. İlki Şile Resort Otel. 2013 yılından beri Mavi bayraklı plaja sahip. 2017 Mayıs ayı ölçümlerine göre 'fekal koliform' sonucu 20.

Uzunkum Plajı Orta Nokta ise 2015 yılından beri Mavi bayraklı. 2017 Mayıs ayı ölçümlerine göre fekal koliform sonucu 5.