Marmaris'te umutlar son dakikaya bağlandı

Marmaris'teki otellerde doluluk oranının % 60-70 olduğunu bildiren GETOB Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bülbüloğlu, sezonu son dakika rezervasyonları ile geçireceklerini söyledi.


Bülent Bülbüloğlu, 2017 turizm sezonunun sıkıntılı geçeceğini ifade etti.

Turizm sezonunda koşulların bir yıl önceden belirlendiğini bildiren Bülbüloğlu, şunları söyledi:

"Şimdiden 2018’in bundan çok daha kötü olacağını söyleyebilirim. Bu sene 2016 yılından yapılan hiçbir rezervasyon yoktu. Şu andaki doluluğu son dakika satışlarıyla sağladık. Zor bir süreçten geçiyoruz. Turizmde el freni çekilmiş kamyon gibi, yani ite kaka gidiyoruz. Doluluk yüzde 60-70 bandında gidiyor. Geçen sene bu günlerde doluluk oranı yüzde 80’lerdeydi. Ağustos ayının rezervasyon durumu çok daha vahim. Şu anda yüzde 40 bandında. Yine son dakika ile doldurmaya çalışacağız."

Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin kısa olduğunu söyleyenÿBülent Bülbüloğlu, bayramdan sonra yerli müşteri sayısında artış beklediklerini söyledi ve "Bayramda iç pazar doluluğu olacak. Önceki bayramlarda 9-10 gün tatil ile ayın üçte birini doldurmuş oluyorduk. Bu yıl da bayramın devamında yaz tatili var. Yerli turist yine umudumuz olacak," dedi.

ALMAN PAZARI HEDEFLENİYOR

Marmaris’te şu anda ağırlıklı olarak Rus ve İngiliz turist bulunduğunu anlatan Bülent Bülbüloğlu Hollanda, Belçika, Finlandiya, Danimarka ve İsveç’ten gelen turistlerin sayısında çok büyük kayıplar olduğunu açıkladı.

Bülbüloğlu, şöyle konuştu:

"Bu sene profesyonel ve işini iyi yapan oteller ayakta kalacak. Beş yıldızlı oteller olarak sezon öncesinde iki toplantı yapmıştık. Bu toplantıda Alman pazarını yeniden kazanmak için iki Alman PR firmasıyla anlaşmayı kararlaştırmıştık. İnce eleyip sık dokuyarak PR firmasını bulmaya çalışıyoruz. Kimseye kaptıracak ve sokağa atacak paramız yok. Paramızın karşılığını almak istiyoruz. Bu yönde iki firma ile görüşmelerimiz sürüyor. Almanya en çok misafir gönderen ülke ve biz de mutlaka orada yapılanmak istiyoruz."