Muğla'da tatil hareketliliği başladı

1.484 kilometre ile Türkiye'nin en uzun kıyı şeritli ili olan Muğla'da, okulların tatile girmesiyle birlikte turistik hareketlilik başladı. 


Konuyla ilgili olarak bilgi veren Bodrum Belediye Başkanı Kocadon, şunları söyledi:


"Bodrum'da güzel bir bayram hareketliliği yaşanacak hatta zirveye ulaşacak diyebilirim. Özellikle büyük tur operatörlerinin Türkiye için erken rezervasyon kampanyaları gerçekten turizme büyük katkı sağladı."

Muğla Valisi Amir Çiçek, kent ve ilçelerinin Türkiye'nin yanısıra dünyanın birçok ülkesinden gelen ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer aldığını söyledi.

Çiçek, Muğla'ya gelen turistlerin girişlerini dokuz gümrük kapısı ve iki havaalanından takip ettiklerini bildirdi.

İç turizmde bu yıl önemli artış beklediklerini söyleyen Vali Çiçek, yörede yerli ve yabancı turistin aradığı tüm olanakların var olduğunu ifade etti.

Çiçek, her yıl 3 milyondan fazla turisti ağırlayan Muğla'nın bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikler ile farklı ülkelerden bölgeye gelen turistlerin beğenisini kazandığını anlattı. Çiçek, kentte deniz, güneş, kum turizminin yanı sıra tarihi ve kültürel değerlerin yaşatıldığı önemli alanların bulunduğunu ve bu özelliklerin ziyaretçileri cezbettiğini kaydetti.

Kentte toplam 320 bin yatak olduğuna işaret een Çiçek, ziyaretçilerine Muğla ve turistik ilçelerinde unutulmaz bir tatil yapma olanağı sunulduğunu dile getirdi.

Okulların kapanmasıyla tatil için Muğla ve turistik ilçelerini tercih eden yerli turistlerin bir kısmının Gökova Körfezi, Göcek, Marmaris, Fethiye, Ölüdeniz, Kızılada, Datça ve Bodrum'daki koyları kapsayan mavi yolculuğa çıkmayı tercih ettiğini vurgulayan Çiçek, adrenalin tutkunlarının da dalış, rüzgar sörfü, kano ve paraşütle atlama gibi sporlara yöneldiğini söyledi.

YERLİ TURİSTİN TERCİHİ DE BODRUM

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala da Bodrum'da bu yıl yerli turist anlamında yoğunluk beklediklerini söyledi.

Bodrum açısından Türk müşterinin önemli olduğunu ifade eden Kavala, şunları söyledi:

"Aileler bütün hazırlıklarını tamamladıktan sonra ağırlıklı olarak Bodrum'u tercih edecekler ve buraya geleceklerdir. Bundan dolayı da Türk müşterilerde yoğunluk olacağını tahmin ediyorum."

Yabancı müşterilerde de artış beklediklerini ifade eden Kavala, şöyle konuştu:

"Bu konuda ne kadar bir artış olur şu an için tespit etmek mümkün değil. Güzel bir sezon olacağını düşünüyorum. Bodrum artık bir marka. Bu yıl 30 ilde Bodrum'un tanıtımıyla ilgili olarak bir çalışma yaptık. Bodrum TIR'ı'mız birçok ilimizi dolaştı ve çok büyük ilgi gördü. Dolayısıyla ulaşım sorunu çözülen her ilden Bodrum'a mutlaka gelmek istenecektir, tercih edilecektir. Tercih edilme sebeplerinden birisi ve en önemlisi de herkesin her aradığını, her aradığı fiyatta bulabilmesidir."

"BAYRAMA KADAR DOLULUK ORANI YÜZDE 90'I BULUR"

Dalaman Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği (DOKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Okutur da okulların kapanmasıyla birlikte yerli turistleri ağırlamaya başladıklarını birdirdi.

Ramazan Bayramı'nda büyük artış beklediklerini anlatan Okutur, şöyle konuştu:

"Bayram dolayısıyla hareketlilik var ancak bayram tatilinin üç güne sığması bir şanssızlık oldu. Bundan önceki bayram tatilleri daha uzundu.Türk halkının esas tatile haziran sonunda çıkmasını bekliyoruz. Buna rağmen şu an bir çok tesis rezervasyonları dolduruyor. Yerli turizm haziran sonu itibariyle daha da hareketlenir. Bayram yoğunluğu nedeniyle bölgemizde doluluk oranı yüzde 60 civarında. Bu oranın bayrama kadar yüzde 90'ı bulmasını bekliyoruz."

Hürriyet