Otelcilerin gözü Zeybekçi- Booking.com görüşmesinde

Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasının ardından oluşan rezervasyon kayıpları nedeniyle otelciler sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor


Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması ve ardından meydana gelen gelişmeler otelcileri endişelendiriyor. Turizmciler rezervasyon kayıpları nedeniyle sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Booking.com üzerinden rezervasyon yaptıramamanın oteller açısından kayba neden olduğunu söyledi.

Ayık, bu durumdan hem büyük otellerin hem de küçük otellerin etkilendiğini bildirdi ve sözlerini "Kıyı bölgelerinde tur operatörleriyle çalışan oteller belki bir nebze daha az etkilenmiş olabilir," diye sürdürdü.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 22 Haziranda Booking.com yetkililerini kabul edeceğini ifade etmesine ilişkin olarak Ayık, şöyle konuştu:

"Bu konunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Türkiye'nin ve sektörün önünde sorun gibi tutmamak lazım. Oteller kısmını iyi irdelemek, yaşanan kayıplara daha iyi bakmak lazım. Burada seyahat acentalarının çok büyük kayıpları yok, esas kaybı yaşayan konaklama tarafıdır."

"Tedbir kararı kaldırılmalı ve mahkeme sonucu beklenmeli"

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır da dünyadaki ve sektördeki hızlı gelişmeler ve geleneksel satış kanallarının hızla yerini teknolojiye bıraktığı bugünlerde dünya turizminde söz sahibi ülkeler arasında yer alma hedefi olan Türkiye'nin küresel gelişmelerin karşısında olmak gibi bir uygulamaya geçeceğinin beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Bayındır, söz konusu davanın hukuki süreci dikkate alınarak, tedbir kararının kaldırılması ve mahkeme sonucunun beklenmesinin birliğin ve sektörün beklentisi olduğunu  söyledi ve şunları kaydetti:

 "Türkiye genelinde konaklama sektörünün tamamının olumsuz etkilenmesinin yanında, bu kararla birlikte özellikle Anadolu'da yer oteller, küçük oteller, pazar paylarının büyük bir kısmını Booking.com’dan sağlayan otellerin bir anda tüm kaynakları kesilmiştir. Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com'un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış ve haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com’un faaliyetinin durdurulması, Booking.com'dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur."

"Küçük otel rezervasyonlarında yüzde 50-60 düşüş var"

Küçük Oteller Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelik de Booking.com'un otelcilerin zaman zaman kızdığı, çok yüksek komisyon aldığı için söylendiği online satış kanalı olmakla birlikte, aynı zamanda vazgeçilemez olduğunu belirterek, bu durumdan en çok etkilenenlerin küçük oteller olduğunu kaydetti.

Çelik, küçük otellerin büyük oteller gibi tur operatörleri veya seyahat acentalarıyla çalışmadığını, satışlarını  daha çok Booking.com gibi online rezervasyon kanallarıyla yürütebildiğini  şfade etti ve şöyle konuştu:

"Bu durumdan çok rahatsızız ve turizmimiz olumsuz etkilenmiştir. Birçok otelimiz sıkıntı içerisindedir. Buna çözüm bulunmasını istiyoruz. Çünkü bazı bölgelerimizde 2-3 ay turizm yapıp ailesini, çalışanlarını geçindiren onlarca otel ciddi bir kriz yaşamaktadır. Biz Booking.com'un bir an önce açılmasını arzu ediyoruz. Rezervasyonlarda yüzde 50-60 düşüş var. Küçük oteller için devletten destek bekliyoruz." di

Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin 22 Haziranda Booking.com yetkililerini kabul edeceğini ifade etmesine ilişkin Çelik, şunları söyledi.

"Bakan beyden beklentimiz şu; şüphesiz ülkemiz kanunlarına saygı duyuyoruz ama biz bu yaptırımlar nedeniyle çok mağdur olmuş durumdayız. Bir orta yol bulunmasını arzu ediyoruz. Booking.com dünya devi. Türkiye'deki payı yüzde 1-1,5. O bizden vazgeçebilir ama biz vazgeçemeyiz. Küçük oteller turizmin yeni yüzü ve sempatik tarafı. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de küçük oteller bir trend haline geldi. Büyük otellerde ve her şey dahil sistemde kaybolan ruhu, duyguyu küçük otellerde yaşatıyoruz. Ülkemizin misafirperverliğini işletme sahibi olarak yapıyoruz. Böyle bir niş turizmi yoksaymamak lazım. Sayın Bakanımızdan bu konuda anlayışlı olmalarını istirham ediyoruz."

Dünya